Csütörtökön kiadott közleménye szerint Tabajdi Csaba (MSZP) a közös mezőgazdasági politikával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az EP jelentése lehetővé teszi, hogy a 2013-as közvetlen agrártámogatások ne csökkenjenek az újonnan csatlakozott tagállamokban. "Az Európai Bizottság még mindig nem oldotta meg, hogy az újonnan csatlakozott tagállamoknak egyenlő elbánás járjon az új agrártámogatási rendszerre való átálláskor" - mondta, kiemelve, hogy a termeléstől függő támogatások fenntartása különösen fontos a magyar agrárium számára.
A kohéziós pénzekkel kapcsolatban, szintén csütörtökön kiadott közleménye szerint úgy fogalmazott: "Bízom a ciprusi elnökségben, hogy a következő hat hónapban olyan megoldást talál, amivel elkerülhetjük a hazánk felzárkóztatását szolgáló kohéziós források drasztikus csökkenését. A 2014-től életbe lépő uniós költségvetés most tárgyalt javaslata ... jelen formájában különösen kedvezőtlen lenne Magyarország számára, amely támogatásainak egyötödét, akár negyedét is elveszíthetné."
Utóbbi vitában Gyürk András (Fidesz) szintén arról beszélt: "elfogadhatatlan, hogy a jövőben csökkenjenek a kohéziós fejlesztési források azon országok, így Magyarország esetében, amelyek a következő költségvetési időszak végén sem érik el az uniós fejlettségi szint 75 százalékát". Leszögezte, hogy a kohéziós, vagyis felzárkóztatási támogatási rendszer az európai együttműködés egyik pillére, és eleget tesz a válságkezelés azon szempontjainak is, hogy annak eszközei ne okozzanak adósságnövekedést, de növeljék a munkahelyek számát.
MTI