Az Orbán-kormány gazdaságpolitikai megítélése Brüsszel részéről koránt sem pozitív. A kritikákra ráadásul sokáig sem érvekkel, sem tényadatokkal nem tudott az ország meggyőző válaszokat adni. Az utóbbi időben azonban mind több gazdasági adat mutatja azt, hogy a magyar gazdaság pozitív irányba mozdult, szerdán az államadósság csökkentése kapcsán kerültünk az elitbe.
Az Eurostat szerdán közzétett adati szerint 2013 második negyedévének végén a GDP-arányos kormányzati adósság az euróövezetben (EA17) 93,4 százalékon állt. Ez kismértékű növekedés, hiszen 2013 első negyedévének végén még csak 92,3 százalékot ért fel. A közösség egészét tekintve, vagyis a Horvátországgal immár EU28 esetében sem jobb a helyzet, hiszen félévkor az arány 86,8 százalékra növekedett a három hónappal korábbi 85,9 százalékról. Ha nem negyedéves, hanem éves bázison nézzük az adatokat, akkor sem jobb a helyzet, hiszen a GDP-arányos államadósság az euróövezetben (89,9 százalékról 93,4 százalékra) és az uniót tekintve (84,7-ről 86,8 százalékra) is növekedett.
A közösség legeladósodottabb országa továbbra is Görögország, de a PIIGS összefoglaló névvel illetett csoport (Portugália, Olaszország, Írország, Görögország, Spanyolország) egyike sem büszkélkedhet a számaival, hiszen mind az öt ország jóval az uniós átlag feletti eladósodottsági mutatóval bír. Rajtuk kívül a lista „rossz végén” Belgium, Ciprus és Franciaország található. A legkisebb GDP-arányos adóssága továbbra is az észteknek van, de a bolgár politikusok számára sem ez az elsőszámú ellenség. Az egyik leggazdagabb uniós ország Luxemburg is a kitűnők között található. A régiós országok mindegyike Magyarországnál jobb mutatóval büszkélkedhet, hiszen a legjobban álló Csehország félévkor 46,5 százalékos, míg Szlovákia (58) és Lengyelország (58,3) már a 60 százalékos arányhoz közelített. Az Eurostat szerint a második negyedév végén a magyar államadósság a GDP 81,6 százalékára rúgott, ami ha nem is sokkal, de kedvezőbb az átlagnál (86,8%).
Bizakodásra tehát nem is a jelenlegi állapot, inkább a trendek adnak okot. A magyar államadósság éves bázison ugyan még növekedett, és a 2012-es félévi 79,4 százaléknál magasabb volt, ám az első negyedév végén mért 82,9 százalékhoz képest 130 bázispontot sikerült lefaragni.
Érdemes megjegyezni, hogy a magyar államadósság esetében az első negyedéves megugrás hátterében egy 3,25 milliárd eurós kötvénykibocsátás állt elsősorban. Emellett az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) kihasználva a kedvező kötvénypiaci környezetet, forintban a tervezett felett értékesítettek államkötvényeket, illetve diszkont kincstárjegyeket. A második negyedévben hasonló mértékű felülteljesítésre nem került sor, az ÁKK többnyire az előzetes terveknek megfelelően értékesített értékpapírokat az aukciókon. Ráadásul nagyobb kötvénykibocsátásra azóta sem került sor, más kérdés, hogy a jelenlegi viszonylag nyugodt nemzetközi hangulatban, illetve a továbbra is nyitva levő amerikai pénzcsap (QE3) miatti likviditásbőségben ismét lesz egy nagyobb volumenű (dollárban nominált) kötvénykibocsátás.
Visszatérve a folyamatokra, a kedvező második negyedév után szinte biztos, hogy a harmadik negyedévi adataink alapján is a legjobbak között leszünk, már ami negyedéves bázison az államadósság csökkenését jelenti, hiszen a nyáron előtörlesztett IMF-hitel, és a minimális mértékben már növekedést mutató GDP is ezeket a folyamatokat erősítik.
Ami az éves összevetést illeti, ott ugyanakkor, ha el nem is bukjuk, de megnyerni sem tudjuk az államadósság elleni harcot. A 2012 negyedik negyedéve végén mért 79,2 százalékos GDP-arányos mutatónál aligha lesz jobb az idei év végi szám. Ezt egyébként a legautentikusabb forrásnak tekinthető ÁKK is hasonlóan gondolja, hiszen szeptember elején Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese vélekedett úgy, hogy 79-80 százalék között lehet év végén az államadósság aránya. A magyar kormány egyelőre ennél kedvezőbb mutatóval kalkulál, és ahhoz képest vár a jövő évre további csökkenést. A szeptember végén benyújtott jövő évi költségvetés tervezetében az szerepel, hogy az idén, év végén várható 77,4 százalékos államadósság-mutató 76,9 százalékra csökkenhet 2014-ben.
mfor.hu