2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikaiak hangulata jóval borúlátóbb a gazdasági kilátások kapcsán, mint azt a gazdaság állapota indokolná - írta a szerdai The Washington Post.

A különböző felmérések szerint az Egyesült Államok lakossága úgy érzi, a gazdaság nem egyszerűen rossz, hanem szörnyű állapotban van. A fogyasztói bizalom 30 éve nem volt olyan alacsony, mint most, csak az amerikaiak 12 százaléka bizakodó. Az interneten nem ritka az olyan vélemény, hogy a jelenlegi helyzet a 1930-as évek eleji nagy válsághoz hasonlítható.

A valóság azonban más - állapítja meg a liberális The Washington Post. A gazdaság egyáltalán nem teljesít annyira rosszul. Elképzelhető, hogy recesszió van, a pénzpiacokat hónapok óta zavarok jellemzik, a helyzet mégis kedvezőbb, mint az 1990-es vagy a 2001-es recesszió idején volt. A munkahelyek száma eddig nem csökkent olyan nagy mértékben, a munkanélküliség viszonylag még mindig alacsony és a hazai össztermék is növekszik.

A mutatók meg sem közelítik az egykori világválság idején rögzített értékeket, de még a súlyos 1982-83-as recessziótól is távol áll a helyzet. Ennek ellenére az amerikaiak legutoljára 1980-ban voltak annyira borúlátók, mint ma. Akkor a munkanélküliségi ráta 7,5 százalék, az infláció 14,4 százalék volt, ma 5,5, illetve 4,2 százalék.

Az újság szerint több gazdasági szakember attól tart, hogy a pesszimista hangulat önbeteljesítő jóslat lesz, mivel az amerikai gazdaságot kétharmad részben a fogyasztói költekezés hajtja: ha az emberek negatív várakozásaik miatt lényegesen visszafogják vásárlásaikat, ez a gazdaság kibocsátási ütemének meredekebb csökkenéséhez fog vezetni.

Michael Feroli, a J.P. Morgan Chase bank közgazdásza szerint az a magyarázat, hogy míg az ötről hét százalékosra növekvő munkanélküliség csak a lakosságnak a két százalékát érinti, addig a benzin és az élelmiszerek drágulása mindenkinek elrontja a kedvét. Más elemzők szerint az indokoltnál borúlátóbb hangulatban szerepet játszik a hitelválság, amely a pénzpiac egyik szektorát a másik után húzta le - írta a The Washington Post.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!