A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli közlése szerint a kormányzati szektor hiánya az első félévben 381,5 milliárd forint volt, ami az előző év azonos időszakához képest 73,5 milliárd forinttal magasabb, ám GDP-arányosan ettől függetlenül még mindig "jól állunk", hiszen 2,6 százalékos az első hat hónap deficitje az ESA-módszertan szerint (tavalyhoz képest ez 0,4 százalékponttal magasabb arányt jelent).
Az, hogy magasabb lett a hiány mértéke annak is köszönhető, hogy a kiadási oldalon jelentős ugrás következett be, elsősorban a felhalmozási kiadások terén, melyek 25,6 százalékkal magasabb értékben alakultak, mint 2012 első félévében. Ehhez az e-útdíj bevezetésével kapcsolatos kiadások, valamint az árvízvédekezéssel kapcsolatos nagyprojektek, egyéb középületek felújítása és a katasztrófavédelmi fejlesztések járultak hozzá. Emellett a kamatok 9,6, a munkavállalói jövedelem 5,8, a folyó termelőfelhasználás 5,6 százalékkal emelkedett, a pénzbeni társadalmi juttatások pedig 3,5 százalékkal növekedtek. Utóbbihoz döntő mértékben a nyugdíj és nyugdíjszerű ellátások 9,3 százalékos bővülése járult hozzá.
Megugrottak a második negyedév kiadásai
Ha csak az idei második negyedévet nézzük, akkor a kormányzati szektor hiánya 116,9 milliárd forint volt az első negyedéves 264,7 milliárdos mínusz után. Az 56 százalékos javulásnak köszönhető az is, hogy az első negyedéves 3,7 százalékos deficit 2,6-ra mérséklődött az első félév viszonylatában. A második negyedév hiánya GDP-arányosan 1,6 százalék lett a KSH közlése szerint.
A kiadások 6,9 százalékkal növekedtek 2013 második negyedévében az előző év azonos időszakához mérten. A felhalmozási kiadások (37,3 százalék) jelentősen emelkedtek, a kamatok (9,8 százalék), a munkavállalói jövedelem (6,7 százalék), a pénzbeni társadalmi juttatások (4,4 százalék) és a folyó termelőfelhasználás (4,2 százalék) pedig ugyancsak bővültek.
Az áfa is jócskán megugrott a második negyedévben
Ami a bevételeket illeti, a második negyedévben az előző negyedévhez képest jelentősen megugrottak az áfából származó kormányzati bevételek, a 721,3 milliárd forint 22,3 százalékkal magasabb az első három hónap adatánál. Negyedéves bázison kiemelendő még a termelési és importadók, hiszen a közölt 1366 milliárd 15 százalékkal magasabb, viszont a tőkeadókból származó bevételek 17,4 százalékkal alakultak alacsonyabban április és június között. Tavalyi év azonos időszakához képest a tőkeadók szintén elmaradást mutatnak, 6 százalékosat, az egyéb bevételek ugyanakkor 10 százalékkal növekedtek 2012 azonos időszakához mérten.
A teljes első félévet tekintve a bevételek a 2012. első félévihez képest 6,1 százalékkal növekedtek. Emelkedtek a termelési- és importadó-bevételek (6,3 százalék) – ezen belül az áfabefizetések 4,2 százalékkal –, a jövedelemadó-bevételek (6,3 százalék) és a társadalombiztosítási hozzájárulások (2,7 százalék).
mfor.hu