4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elsősorban az élelmiszerek, az üzemanyagok és a háztartási energia drágulásának volt betudható, hogy 2011-ben kevesebbet ért a pénzünk. Tartós fogyasztási cikkekért azonban kevesebbet kellett fizetni, mint 2010-ben, és a szeszes italok, dohányáruk is csak a novemberi adóemelés miatt kerültek többe. Mfor.hu-háttér.

3,9 százalékkal ért kevesebbet a pénzünk tavaly

Decemberben 4,1 százalékos volt az infláció, míg 2011 egészében 3,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak - közölte a KSH péntek reggel. Éves szinten az emelkedés főleg az élelmiszerek, az üzemanyagok és a háztartási energia drágulásának volt köszönhető. 2010-ben még 4,9 százalékos volt az átlagos áremelkedési ütem.

A szezonálisan kiigazított maginfláció tavaly éves átlagban 2,8 százalék volt, a változatlan adótartalmú árindex 3,8 százalékos volt. A nyugdíjas infláció 4,4 százalékos volt átlagban, mivel ebben a kosárban nagyobb súllyal szerepelnek az élelmiszerárak.

Tavaly az élelmiszerekért átlagosan 6,6 százalékkal kellett többet fizetni, az egyéb cikkek és üzemanyagok ára 6,2 százalékkal emelkedett, míg a háztartási energia 5,7 százalékkal drágult. Jórészt ennek a három tételnek volt köszönhető az, hogy kevesebbet ért a pénzünk. 2010-ben annyiban volt más a helyzet, hogy akkor az egyéb cikkek és üzemanyagok 8,8 százalékos és a háztartási energia 6,3 százalékos drágulása mellett az élelmiszerek ára átlag alatti mértékben, 3,2 százalékkal emelkedett.

Az adatok részletes vizsgálatából az derül ki, hogy 2011-ben elsősorban az év első felében drágultak az élelmiszerek, ebből a szempontból a legnehezebb hónap április volt, amikor az előző év hasonló időszakához képest 9,4 százalékkal kellett többet fizetni értük. Az év második felében aztán az áremelkedés üteme fokozatosan csökkent, az év utolsó hónapjában már "csak" 4,6 százalékos volt.

2011-ben az átlaghoz képest kisebb áremelkedés volt a ruházkodási cikkek esetében, ez a termékkategória átlagosan 2,9 százalékkal drágult. A szolgáltatásokért 2,2 százalékkal kellett többet fizetni, mint 2010-ben, míg a szeszes italok és a dohányáruk a novemberi áfaemelés ellenére is csak fél százalékkal drágultak éves átlagban. A főcsoportok közül egyedül a tartós fogyasztási cikkek esetében volt megfigyelhető árcsökkenés, ebben a kategóriában átlagosan 1,4 százalékkal lettek olcsóbbak a termékek.

Drágult a hús, de olcsóbb lett a csoki karácsony előtt

Novemberhez viszonyítva 0,2 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak, ezen belül az élelmiszerekért 0,1 százalékkal kellett többet fizetni a statisztikai hivatal adatai szerint. Kiemelkedő volt a tojás árának 7,9 százalékos emelkedése az év utolsó hónapjában, a sertéshús 4,2 százalékkal, a marhahús pedig 1,7 százalékkal került többe karácsonykor, mint novemberben.

Ugyanakkor számottevően csökkent a liszt, az étolaj, a felvágottak, illetve a csokoládé ára. A legnagyobb mértékben a szeszes italok és dohányáruk ára emelkedett, ezekért 1,3 százalékkal kellett többet fizetni, mint novemberben. Ezen belül a dohányáruk 2,3 százalékkal drágultak.

2010 decemberéhez képest 4,6 százalékkal emelkedett az élelmiszerek ára, ezen belül a cukor volt a csúcstartó 41,9 százalékos drágulásával, de a margarin 25,7 százalékos áremelkedése is sok fogyasztó számára lehetett kellemetlen. Egy év alatt 20,5 százalékkal emelkedett a sertészsiradék ára, de átlagon felüli mértékben drágult a marhahús, melyért 11,1 százalékkal kellett többet fizetni, míg a sertéshús 10,3 százalékkal került többe, mint 2010 decemberében. Csökkent viszont az idényáras élelmiszerek ára, a zöldségekért, gyümölcsökért 12 százalékkal kértek kevesebbet a boltokban, mint egy évvel korábban.

Az egyéb cikkek ára az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,8 százalékkal emelkedett, ezen belül az üzemanyagokért 15,9 százalékkal kellett többet fizetni, mint 2010 decemberében, míg a gyógyszerek és gyógyáruk 4,6 százalékkal kerültek többe.  Szintén átlag felett, 5,9 százalékkal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a palackos gázé 10,7 százalékkal, a távfűtésé 9,1 százalékkal, a vezetékes gázé 5,6 százalékkal.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!