A Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartási tájékoztatója szerint az államháztartás központi alrendszerének szeptember végi többlete 12,1 milliárd forint volt. Idén még egyetlen hónapban sem sikerült többlettel zárnia, ráadásul ha csak az elmúlt évek szeptemberi hónapjait nézzük, akkor ez a második év (a 2012-es után), hogy szufficites a büdzsé.
Így a szeptember végén a kumulált éves hiány 949 milliárd forint volt, ami immár a módosított hiánycél alatt van még. Mint ismert, szeptember elején fogadta el a parlament az idei költségvetés hetedik módosítását, mellyel a korábbi 880 milliárd forintos hiánycél 1050 milliárdra emelkedik. Vagyis ez alapján az éves hiánycél 90,3 százaléka teljesült szeptemberben. Augusztus végén még 91,5 százalék volt a teljesülés, vagyis a most közölt többlet több mint másfél százalékpontot javított a deficit teljesülési arányán.
A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői közleménye szerint egyébként a kormány várakozásainak megfelelnek a központi költségvetés szeptember végi pénzforgalmi adatai. A mostani és a következő hónapokra várt bevételek és kiadások – a decemberi hónapra előre jelzett igen jelentős többlettel együtt – alátámasztják, hogy teljesülni fog az idei 3 százalék alatti hiánycél.
A hiány alakulását illetően meglehetősen szokatlan adathoz nyúl vissza az NGM, hiszen nem a kormányváltás, de mégcsak nem is az előző év adatával, hanem 2006 azonos időszakával hasonlítja össze a közleményében a mostani hiányt. Ezzel szemléltetve a mostani helyzet kedvező állapotát.
"2006. I-IX. havi pénzforgalmi hiánya 1456,4 milliárd forint volt, melynek reálértéke – a nominális értéknek az azóta eltelt évek inflációival felszorozva – 2088,5 milliárd forint, azaz több mint 1000 milliárd forinttal kevesebb az idei háromnegyed éves hiány" - írják. Arra a közlemény nem tér ki ugyan, hogy miért ezt az évet "vették elő", de a lefutások alakulásából az látszik, hogy ez az elmúlt 10 év egyik legrosszabbja volt ebből a szempontból. Leszámítva persze 2011-et, amikor júliusban a Mol megvásárlása jelentősen befolyásolta az akkori adatokat.
A központi költségvetés egyébként 13,9 milliárd forintos szufficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 6,6 milliárd forintos többlettel, az elkülönített állami pénzalapok 8,4 milliárd forintos hiánnyal zártak szeptemberben.
Továbbra is az egyszeri bevételekre építenek
A tárca közleménye szerint szeptember végéig a 2012. évhez képest több adóbevétel folyt be egyes adónemekből, ilyenek például a személyi jövedelemadó, a regisztrációs adó, a pénzügyi szervezetek különadója, valamint az illetékbevételek. Ki kell emelni azt is, hogy az év hátralévő részében egyszeri, nagy bevételi tételek fognak befolyni a költségvetésbe, úgymint a frekvenciahasználati-jogosultság értékesítéséből származó mintegy 100 milliárd forint, a pénzügyi tranzakciós illeték júniusban előírt – négy ütemben történő – befizetés háromnegyed része, az energiaellátók jövedelemadója és a társasági adó jelentős része.
A kiadások az önkormányzati feladatok átvétele miatt magasak idén
A kiadási oldalnál többletkiadást jelentett, hogy az önkormányzati feladatok és azok finanszírozása több területen átkerült az államháztartás központi alrendszerébe. Ennek következtében a központi költségvetés szeptember végi kiadásai tavalyhoz képest megnőttek. Ebben az évben már központi kiadásként jelentkeznek az átvett egészségügyi, szociális és egyéb intézmények - pl. kórházak, fogyatékkal élőket gondozó intézmények, gyermekvédelmi intézmények - kiadásai, valamint a köznevelésben a pedagógusok illetménye - emlékeztet az NGM. A vasúti és közúti közlekedési támogatások, a lakásépítési támogatások és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások is meghaladták az előző évi kifizetéseket.
mfor.hu