A szerdán közölt adatok szerint a külkereskedelmi többlet 2014 januárjához képest euróban 39,8, forintban pedig 45,8 százalékkal nőtt. Az eltérés a forint gyengülésének tudható be, hiszen egy év alatt az euróhoz mérve 4,7, a dollárhoz képest 23 százalékkal értékelődött le.
Az euróban számolt kivitel értéke éves összevetésben 3,7, a behozatal pedig 0,7 százalékos bővülést mutat. A termékforgalom kivitelének és behozatalának volumene 7,4, illetve 5,8 százalékkal nőtt. Az érték- és volumenbeli eltérések a cserearány-változásra vezethető vissza. Ez ugyanis 1,4 százalékkal javult, miután a termékforgalom forintárszínvonala a kivitelben 1,2, a behozatalban 0,2 százalékkal csökkent.
Részletek
A KSH adatai szerint a gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 11, a behozatalban 10 százalékkal nőtt. Az árufőcsoporton belül minden jelentősebb termékkört növekedés jellemezett.
A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék importvolumenének évek óta tartó visszaesése megállt, az időszak végére már több mint 5 százalékos volt a növekedés. Az élénkülésben főként a televízió- és monitoralkatrészek forgalma számottevő.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 6,9, illetve 5,9 százalékkal emelkedett. A forgalom növekedésében a jelentős súlyú gyógyszer és gyógyszerészeti termék kereskedelme volt a legjelentősebb tényező. Ezzel szemben a vas és acél mindkét irányú forgalma nagymértékben csökkent.
Az energiahordozók importvolumene – a forintárak jelentős csökkenése mellett – 13 százalékkal volt kevesebb. Az árufőcsoporton belül mind a négy termékkört kisebb-nagyobb csökkenés jellemezte. A villamos energia behozatala alig, a szén, a koksz és a brikett importvolumene csaknem tizedével volt kevesebb.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 0,4 százalékkal nőtt, az importé 2,3 százalékkal csökkent. A gabona- és gabonakészítmény kivitelének volumene több mint 5 százalékkal emelkedett. A búzakiszállítások értékének csökkenését ellensúlyozta a kukorica és a csekélyebb részarányú árpa exportja.
Az export 80 százaléka ment az EU-ba
Az EU-tagállamaiba irányuló kivitel volumene 7,6, a behozatalé 7,7 százalékkal emelkedett. A többlet 23 millió euróval több, 795 millió euró (252 milliárd forint) volt. Az export 80, az import 76 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 6,9, a behozatalé 0,2 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 179 millió euróval kevesebb, 86 millió euró volt.
mfor.hu