3p

A Spiegel Online hírportál értesülése szerint nem volt egyetértés az Európai Központi Bank (EKB) múlt heti kamatdöntő ülésén, és az "északi" jegybankárok összefogása akadályozta meg a kamatláb 25 bázispontos csökkentését.

Mint ahogy arra az euróövezeti adósságszolgálati válság kitörése óta számos alkalommal volt már példa, az észak-déli törésvonal mentén alakult ki nézeteltérés a döntéshozók között az EKB múlt heti kamatdöntő ülésén.

A Spiegel Online értesülése szerint Peter Praet igazgatótanácsi tag, az EKB vezető közgazdásza 25 bázispontos kamatvágásra terjesztett elő javaslatot a döntéshozó testület múlt heti ülésére, amit valószínűleg Mario Draghi, az EKB elnöke is támogatott.

A javaslattal azonban a kormányzótanács hét tagja - főként északi országokból - mereven szembehelyezkedett. Közöttük nemcsak a Bundesbank elnöke Jens Weidmann, hanem a holland Klaas Knot, illetve az igazgatótanács német tagja, Jörg Asmussen is. A kamatcsökkentés ellenzői végül érvényesítették akaratukat és a testület egyhangúlag a kamattartás mellett döntött. A konszenzus fejében született meg az a megfogalmazás, amit Mario Draghi elnök az ülést követő tájékoztatón alkalmazott: "Az EKB huzamosabb ideig alacsonyan fogja tartani a kamatlábat."

Ezzel a kijelentéssel Mario Draghi egyértelműen szembehelyezkedett az amerikai Fed monetáris enyhítés befejezésére, a piaci likviditás szűkítésére irányuló szándékával, ami heves árfolyam-ingadozást idézett elő az elmúlt hetekben a nemzetközi értéktőzsdéken. Amikor ugyanis a jegybankok csökkentik a pénzpiacokra juttatott pénzmennyiséget, a befektetők is kevesebb pénzt helyeznek el államkötvényekben és vállalati papírokban. A "kamatfordulat" az euróövezeti perifériális országok állampapírjainál is fájdalmas hozamemelkedést idézett elő.

"Draghi kijelentése eloszlatta a bizonytalanságot akörül, hogy követi-e az EKB is a Fed példáját" - mutatott rá Clemens Fuest, a ZEW (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung) gazdasági kutatóintézet vezetője. "A jelenlegi helyzetben ez volt a helyes lépés."

Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke viszont meglehetősen kockázatosnak tartja az EKB által követett politikát. Az EKB nem képes egyedül megoldani a válságot - mondta a dél-franciaországi Aix-en-Provence-ben rendezett gazdasági konferencián. "A monetáris politika eddig jórészt semlegesíteni tudta a pénzügyi válság következményeit, a krízis kiváltó okait azonban az euróövezeti tagországoknak maguknak kell elhárítaniuk" - figyelmeztetett.

Jens Weidmann a laza monetáris politikával szembeni határozott ellenállással kívánja szinten tartani az euróövezeti országokra gyakorolt nyomást a szükséges strukturális reformintézkedések végrehajtására. A jegybankár szerint az euróövezetet magát is strukturális hibák terhelik. A tagországok például csekély hajlandóságot mutatnak arra, hogy lemondjanak szuverenitásuk egy részéről a közös gazdasági kormányzás javára. "Ezért aztán biztosítani kell, hogy az egyes tagországok hibái ne ingathassák meg az egész rendszert" - idézi a Spiegel Online Jens Weidmann jegybankelnöknek a franciaországi Aix-en-Provence-ben rendezett gazdasági konferencián elhangzott szavait.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!