3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tervek szerint az év közepéig lefolytatják a bankok válsággal szembeni ellenálló-képességének újabb tesztjét az Európai Unióban - jelentette be kedden Brüsszelben egy elnökségi forrás és az Európai Bizottság illetékese.

Michel Barnier, az Európai Bizottság pénzügyi szolgáltatásokért is felelős tagja a soros magyar elnökség alatt lezajlott ülést követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a korábbi tapasztalatokból okulva az eddigieknél szigorúbb és erőteljesebb próbákat kívánnak végezni. Idén is nagyon nehéz időszakban kerül sor erre a gyakorlatra - tette hozzá.

Olli Rehn pénzügyi biztos előzőleg, a magyar EU-elnökségi program vitájában fontosnak mondta, hogy a május végéig végezzék el az új teszteket.

A témában nem a pénzügyminiszterek döntenek. A tesztek elvégzését célzó munka most kezdődik az Európai Központi Bankkal, az európai bankfelügyelettel és az európai rendszerkockázati tanáccsal közösen.

Barnier beszámolt arról is, kedvező fogadtatása volt annak a felvetésnek, hogy a likviditási területre is terjesszék ki a próbát.

Mint mondta, nagyjából ugyanazokat a bankokat fogják tesztelni, mint tavaly. Legalább 85 pénzintézetre terjed majd ki a vizsgálat.

Mint megfigyelők emlékeztettek rá, az EU tavaly is sikeresnek minősítette a tesztjét, de az ír bankágazatról azt követően kiderült problémák nem tettek jót a próbák hitelességének.

Megerősítette Barnier, hogy az unió az Egyesült Államokkal is folytat konzultációt a tesztek kivitelezésével kapcsolatban.

A francia biztos a jövőbeni nehézségek megelőzése érdekében felelősségteljes hozzáállást és önmérsékletet kért a bankoktól is, elsősorban a vezetői jövedelmeket illetően.

Ami az ülés többi témáját illeti, nyilatkozatában több miniszter visszatért még kedden az euróövezet pénzügyi stabilitásának segítését jelenleg szolgáló alap hitelkeret-növelésének a kérdésére. Az euróövezeti miniszterek előző napi különtalálkozóján már tárgyaltak erről a témáról, és kiderült, hogy ezt a tagországok nem egyformán látják szükségesnek és sürgetőnek. A keddi - köztük német és francia - állásfoglalások lényege az volt, hogy a keret szélesítése előtt, illetve mellett szükség van az államháztartási fegyelem további szigorítására.

Rehn a sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy az EU gazdaságában kétirányú folyamatok mutatkoznak. Egyfelől gyorsul a talpra állás, ráadásul a növekedés egyre önfenntartóbbá válik, mert alapja a belső fogyasztás felé tolódik el. Másfelől viszont a pénzügyi piacokon, különösen a szuverén adósságok piacon még mindig súlyos feszültségek mutatkoznak.

Barnier pedig felhívta a figyelmet az EU egységes belső piacában rejlő lehetőségekre is. Hangoztatta, hogy azok teljesebb körű kihasználása hozzájárulhat a foglalkoztatás és a növekedés gyorsításához az unióban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!