3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első becsléshez képest kicsit jobban növekedett a magyar gazdaság az első negyedévben előző évhez és előző negyedévhez is viszonyítva.

A Központi Statisztikai Hivatal GDP-re vonatkozó második becslése szerint a magyar gazdaság a korábban közölt 3,1 százalék helyett 3,3-mal növekedett előző év azonos időszakához képest szezonálisan és naptárhatással kiigazítva az idei első negyedévben. A nyers és a kiigazított adatok is az eddig ismertnél jobbak lettek egy hajszállal.

Az egy hónapja közölt 3,4 százalék helyett 3,5 százalékos növekedést közölt most a KSH. Előző negyedévhez képest pedig a korábbi 0,6 százalék helyett 0,8-cal nőtt a magyar gazdaság teljesítménye.

A részletes adatokból kiderül, hogy a GDP felhasználói oldalán az export kiemelkedő teljesítményt nyújtott és nagyban hozzájárult a korábbi negyedévekben megszokott kiváló adathoz. A külkereskedelmünk ugyanis 3 százalékponttal erősítette a növekedésünket. Az export 10, az import 7,8 százalékkal emelkedett. Az áruforgalomban a kivitel 9,8, a behozatal pedig 8,4 százalékkal bővült. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve az idegenforgalmat is) exportja 13, az importja 4,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A külkereskedelemmel párhuzamosan a végső fogyasztásunk 1,1 százalékkal emelte még a GDP-nket, a tavalyi évben sokat segítő beruházások azonban 0,5 százalékponttal fogták vissza a bővülésünket. Utóbbi ugyanis 6,7 százalékponttal lett alacsonyabb. Mind a gép- és berendezésberuházások volumene, mind az építési beruházásoké csökkent, utóbbi erőteljesebben. A nemzetgazdasági ágak többségében a beruházási teljesítmény kisebb lett. A nagyobb súlyúak közül egyedül a feldolgozóipar beruházási teljesítménye nem csökkent, lényegében stagnált.

Ami a GDP termelői oldalát illeti, az ipari hozzájárulás látványosan újra magára talált és az elmúlt 4 év legnagyobb pluszát tette hozzá a növekedésünkhöz. Köszönhető ez annak, hogy az ipar hozzáadott értéke 7,7, ezen belül a feldolgozóiparé 8 százalékkal nagyobb lett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóiparon belül a járműgyártás, illetve a hozzákapcsolódó beszállító ágazatok teljesítménye nőtt jelentősen. Az iparon belül a nem ipari jellegű tevékenységek növekedése is számottevő volt.

Az építőipar 9 százalékkal emelkedett, hozzájárulása jóval visszafogottabbá vált a korábbi negyedévekhez képest, a mezőgazdaság teljesítménye pedig 12 százalékkal csökkent. A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 2,3 százalékkal bővült. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 5,5 százalékkal emelkedett.

Összességében a termelői oldalon az ipar 1,8, az építőipar 0,2, a szolgáltatások pedig 1,3 százalékponttal járultak hozzá a bővülésünkhöz. A mezőgazdaság ugyanakkor 0,3 százalékponttal csökkentette a GDP változását.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!