3p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az enyhén optimista decemberi adat után január újabb pofont hozott a kiskereskedelem számára.

A decemberi cikkünk után - melyben a lakossági fogyasztással összefüggésbe hozható korábban közölt adatok ellenére is azt láthattuk, hogy éves összevetésben csökkent a zsugorodás mértéke, az előző hónaphoz képest pedig végre megtört a monoton csökkenés - több visszajelzést is kaptunk, hogy nem nyitott szemmel járunk az utcákon. A "Decemberben végre kinyitottuk a pénztárcánkat" című írásunkra ugyanis egymás után kaptuk azoknak a boltoknak, kiskereskedelmi egységeknek a listáját, amelyek az olvasók szerint az elmúlt hetekben zártak be.

Mivel a KSH decemberi kiskereskedelmi adatai csak február végén láttak napvilágot, így ez a fáziskésés részben érthető volt, hiszen mi az év végi állapotokról írtunk, a visszajelzések pedig a februári utcaképeket tükrözték vissza.

A jövőben a KSH szerencsére az adott havi kiskereskedelmi adatok közlésének közel kéthónapos csúszását egy rövid gyorsközléssel körülbelül 20 nappal korábbra hozta, így a januári adatok már most, március elején megismerhettük. A naptárhatástól megtisztított adatok pedig alátámasztják olvasóink visszajelzését, hiszen a kiskereskedelem éves összevetésben ismét 4,1 százalékos zsugorodást mutat. Ez az érték pedig megegyezik a tavaly novemberi mélyponttal, ami 2010 év eleje óta a legalacsonyabb szintet jelenti.

A statisztikai hivatal most közzétett adatai a fentiek alapján így nem alkalmasak mélyebb konzekvenciák levonására (például hó per hó adatokat nem közölt a KSH), de az látszik, hogy a nem élelmiszer termékek forgalma éves szinten 6,5 százalékkal, míg az élelmiszereké 3,5 százalékkal esett vissza. A két főcsoport zsugorodási mértékénél kisebb visszaesést könyvelhettek el az üzemanyagokat forgalmazó vállalkozások, hiszen itt a csökkenés januári mértéke "csak"  1,3 százalék volt.

Összeségében az látszik (bár valószínűleg ezt sem érezték sokan a saját "bőrükön"), hogy 2011 végén és 2012 januárjában a kiskereskedelemben a korábbiakhoz képest  (és most már látjuk, hogy a későbbiekhez is) kisebb felfutás volt, amit szakemberek szerint elsősorban a magán-nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése eredményezett. Ez a mini boom februárra aztán teljesen megszűnt, és bár márciusban volt egy pozitív hónap, azt követően egyre mélyebb mínuszok jöttek. Ennek a lefutásnak a következményeként, az előző hónapokhoz képest még havi szinten stagnáló fogyasztás mellett is fokozatosan csökkenni fog az éves összevetésben jelentkező mínusz, amely szakértők szerint a második félévben pluszba fordulhat, elsősorban a reálnyugdíjak és az alacsonyabb bérek esetén várható reáljövedelmek emelkedésének következtében.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!