2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Oroszország bruttó hazai terméke (GDP) 1,9 százalékkal csökkent éves összehasonlításban az idei első negyedévben - derült ki az orosz statisztikai hivatal pénteken nyilvánosságra hozott előzetes adataiból.

A tavalyi utolsó negyedévben még 0,4 százalékos volt az éves szintű GDP-csökkenés. A statisztikai hivatal első gyorsbecslése kedvezőbb a kormány várakozásánál, miszerint 2,2 százalékkal esik vissza a gazdaság.

Az adatok azt mutatják, hogy a tavaly decemberben kicsúcsosodott monetáris válság és az alacsony olajárak hatása átterjedt a reálgazdaságra, így az orosz gazdaság zsugorodása felgyorsult. A vágtázó infláció, amelynek éves mértéke súrolja a 17 százalékot, lefelé húzza a vásárlóerőt és a fogyasztást.

Az idei első negyedévben a kiskereskedelmi forgalom 6,7 százalékkal, az ipari termelés pedig 0,4 százalékkal csökkent éves összevetésben.

Bár az orosz kormány szerint a nehezén már túljutott a gazdaság, és a rubel 40 százalékkal erősödött a dollárhoz képest március óta, Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter arra figyelmeztetett április végén, hogy az első negyedévhez képest a másodikban még nagyobb lehet a gazdasági visszaesés, mivel a pénzügyi helyzet javulásának hatása csak lassan gyűrűzik be a reálgazdaságba.

Az orosz kormány arra számít, hogy idén 2,8 százalékkal csökkenhet a GDP, jövőre pedig ismét növekedésnek indul a gazdaság.

A Nemzetközi Valutaalap tavaszi előrejelzésében az idei évre 3,8 százalékos, a jövő évre pedig 1,1 százalékos GDP-csökkenést jósolt Oroszországnak.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) még pesszimistább: csütörtökön nyilvánosságra hozott, idei második átfogó prognózisában azt jósolta, hogy az orosz gazdaság idén 4,5 százalékkal, jövőre pedig 1,8 százalékkal esik vissza.

Hangsúlyozta, hogy a hosszú távú orosz növekedési kilátások továbbra is gyengék, és nehéz elképzelni jelentősebb fellendülést, ha nem ér véget az orosz gazdaság "lekapcsolódásának" folyamata a világgazdaság többi részéről, és ha továbbra sem lesznek jelentős szerkezeti reformok Oroszországban.

Az EBRD adatai szerint tavaly rekordértékű, nettó 154 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki a befektetők Oroszországból.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!