Alekszej Kudrin pénzügyminiszter elmondta: a hiány az idén a kifizetett összeg mintegy 30 százaléka, a GDP 2,2 százaléka. A járulékok jövő évre tervezett emelésével ez átmenetileg mintegy 875 milliárdra csökken, de 2013-ra újra száz milliárd rubel fölé emelkedik. Ezen kívül a kormány további 500 milliárdot költ évente az idősekre.
Kijelentette: ha nem tudják kiegyensúlyozni a nyugdíjrendszert, egyre nagyobb lyukat üt a költségvetésen, vagy a jövőben nem lehet kellően indexálni a nyugdíjakat.
Kudrin arra figyelmeztetett: a szociális kiadások növelése az adók emelése nélkül jelenleg nem lehetséges, de az eddiginél hatékonyabban kell felhasználni a meglévő forrásokat.
Tatyjana Golikova társadalomfejlesztési és egészségügyi miniszter rámutatott, hogy a nyugdíjkorhatár emelése egyelőre nem várható. Nem titkolta azonban, hogy a nyugdíjrendszer hosszú távú fejlesztése, mint makrogazdasági kérdés, hamarosan napirendre kerül, s ennek keretében megvitatják a rendszer pénzügyi kiegyensúlyozása mellett a korhatár esetleges emelésének kérdését is.
Oroszországban jelenleg a nyugdíjkorhatár a nőknél 55, a férfiaknál 60 év, de a pénzügyminisztérium korábban már javasolta, hogy ezt lépcsőzetesen emeljék meg a nők számára 60, a férfiaknak 62 évre. A járulék az idén még 20 százalék, de jövőre már 26 lesz, ám ha a deficit nem csökken, akár 32-34 százalékra kell emelni szakértők szerint.
A lakosság létszáma azonban gyors ütemben csökken: 1997-ben még 147 millió volt, 2015-re azonban várhatóan mintegy 138 millió lesz, s ezzel együtt jár a gyors elöregedés: a 16 év alattiak száma 2015-ig várhatóan több mint negyedével, 22 millióra csökken, de közben nő a nyugdíjasok száma, mégpedig ugrásszerűen: 2000-tól például elérték a nyugdíjas kort a háború utáni nagy létszámú évjáratok.
A nyugdíjak meglehetősen alacsonyak, de összegüket szinte lehetetlen kideríteni, mert sok összetevőből számolják ki, s mellette számos egyéb támogatásban részesülnek a nyugdíjasok. Noha a kormány rendszeresen indexálja és emeli a nyugdíjakat, az idősek igen rossz helyzetben élnek: mintegy harmaduk küzd anyagi gondokkal, 18 százalékuk panaszkodik az elégtelen orvosi ellátásra, és 20 százalékuk a fokozódó társadalmi elszigeteltségre.
Az orosz nyugdíjrendszer több pilléren áll: 2002-ben bevezették a kötelező előtakarékosságot, de az illetékes minisztérium szerint ezzel a nyugdíj jelentős növekedését nem lehet elérni.
MTI