3p

A kiélezett orosz-ukrán konfliktus ellenére az idei fűtési szezonban nem várható hosszú távú csapelzárás, vagy földgázellátási válság Magyarországon az MTI által megkérdezett szakértők szerint.

Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy a gáz-, kőolaj- és egyéb energiahordozók exportjából származó bevétel nélkülözhetetlen az orosz gazdaság számára, valamint a most kiemelt fontosságú hadiipar fejlesztése szempontjából sem mellőzhető.

Ukrajnának a gazdaság működtetéséhez, fejlesztéséhez és a háborús költségek fedezéséhez szintén szüksége van az energiakereskedelemből befolyó tranzitbevételre, így gazdasági öngyilkosságnak minősülne, ha valamelyik fél felrúgná a kereskedelmi szerződéseket - mondta a szakértő.

Hozzátette: a földgázszállítás rövidebb idejű megszakítása persze előfordulhat, hiszen a háborúban nem mindig a józan ész diktál. Ugyanakkor az igazgató meglátása szerint a jelenlegi földgázmennyiség teljes csapelzárás esetén is 2015 áprilisáig elégséges.

Ez részben a feltehetően zavartalan földgáztranzittal, részben pedig a magyar lakossági és ipari gázfogyasztás drasztikus visszaesésével magyarázható - mondta az igazgató.

A Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal (MEKH) korábbi nyilvántartása alapján, az enyhe tél és a lakossági takarékossági lépések következtében tavaly az összes hazai földgáz-felhasználás 9,22 milliárd köbméterre csökkent, míg egy évvel korábban 10,24 milliárd köbméter volt. Öt évvel ezelőtt, 2008-ban az összes magyarországi fogyasztás még 13,49 milliárd köbmétert tett ki.

Hegedűs Miklós előrejelzése szerint az energia- és gázigények 2020-ig nem is emelkednek számottevően. Részben azért, mert jelentősen módosult a gázfüggőség Magyarországon, valamint egyre jobban előtérbe kerül a megújuló energiaforrások használata - mutatott rá az igazgató.

Weiner Csaba, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Intézetének kutatója az MTI-nek úgy nyilatkozott: az energiapiac szereplőinek jól felfogott érdeke a kereskedelmi szerződések megtartása, mivel az abban foglalt fizetési és szállítási kötelezettségek megsértése komoly jogi és anyagi következményekkel jár.

Így a kutató az Oroszországgal szemben alkalmazott uniós szankciók ellenére nem számít fennakadásra a Magyarországra irányuló földgázszállításban. Hozzátette: a csapelzárás rendesen felöltött tárolókkal hosszabb időszakon keresztül sem jelentene gondot.

Az MMBF Földgáztároló Zrt. szőregi tárolójából naponta 25 millió köbméter, a Magyar Földgáztároló Zrt. négy tárolójából pedig 53 millió köbméter gáz vehető ki, ami elméletileg az elmúlt években kialakult 75 millió köbméteres napi csúcsfogyasztást is bőven fedezni tudná. A gyakorlatban természetesen az üzemi gáz (aktív gáz, mobil gáz) csökkenésével esik a nyomás a tárolóban és ezzel csökken a kitárolói kapacitás - hangsúlyozta Weiner Csaba.

Az MVM Csoport adatai szerint október elején a tárolók töltöttségi szintje megközelítette a 65 százalékot, amely már 38 százalékkal magasabb a tavalyi legmagasabbnál: a betárolt 4 milliárd köbméter földgáz a társaság szerint a hazai téli fogyasztás mintegy kétharmadát képes kielégíteni. Tavaly a legmagasabb töltöttségi szint 2,831 milliárd köbméter volt.

Az MTA kutatója végül azt is megjegyezte: az energiahordozók piacán bekövetkezett drámai változások következtében a 2009-es évhez hasonló gázválság kialakulása nem megalapozott. Egyik legnagyobb különbség, hogy Oroszország június 16-a óta nem szállít gázt Ukrajnának, amely ugyanakkor továbbra is az EU tagállamaiba irányuló, földgázexportot biztosító tranzitországként funkcionál.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!