4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövedelmezőség fenntartása érdekében a csökkenő forrásköltségek ellenére csak fokozatosan és részben mérséklik a meglévő lakossági ügyfelek hitelkamatait a bankok – olvasható a Monetáris Tanács állásfoglalásában. A jegybank szerint a megfigyelt gyakorlat javítja ugyan a bankok profitját, azonban csökkenti a háztartások jövedelmét és fogyasztását.

A lassan elinduló gazdasági fellendülés csökkentette ugyan Magyarország stabilitási kockázatait, azonban még így is maradtak jelentős kockázatok – vélik a jegybank szakemberei. Ilyen kockázat lehet például az, hogy az évek alatt felépült devizahitel-állomány várhatóan csak lassan csökken majd.

Maradtak kockázatok

„Az egy évvel ezelőtti szinthez képest annyi változott, hogy már nem egy akkut válság elemzésével, hanem a válság utóhatásaival kell foglalkozni” – vázolta fel a stabilitási jelentés szerdai bemutatóján Tabák Péter, az MNB pénzügyi stabilitásért felelős területének vezetője.

A jegybank szakembere az utóbbi hónapok folyamataival kapcsolatban elmondta: a fejlett országokban már megindult a gazdasági fellendülés, azonban az a várakozások szerint lassú lesz Ez pedig az exportorientált magyar gazdaság számára is kockázatokat hordoz.

További stabilitási kockázatot jelent az, hogy a környező országokhoz képest még mindig magas hazánk államadóssága és külső adóssága. A tavalyi csökkenés ellenére még mindig magas a magyar bankok hitel/betét mutatója, ami további kockázatot jelent. „A harmadik fontos kockázat, hogy az utóbbi években felépített devizahitel-állomány várhatóan csak lassan mérséklődik majd” – tette hozzá Tabák Péter.

A jegybank szakemberei szerint ezeknek a kockázatoknak a mérséklésében segíthet a csökkenő alapkamat, illetve az MNB javaslatára meghozott felelős hitelezésről szóló kormányrendelet, mely részben márciusban már hatályba lépett, illetve júniusban további szigorítást hoz a hitelezésben.

A szerdai sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy az utóbbi hónapokban a lakossági hiteleken belül már érezhetően nőtt a forinthitelek állománya, azonban ahhoz még hosszú idő kell, hogy a devizahitelek állománya jelentősen csökkenjen.

„A magyar gazdaság külföldi forrásokra támaszkodó növekedési modellje a jövőben nem fenntartható, a jövőben a növekedést nagyobb mértékben kell a belső megtakarításokra alapozni” – olvasható a kiadott stabilitási jelentésben.

Az ügyfelek kárára híztak a bankok?

A bankoknál az MNB szakemberei azt figyelték meg, hogy a pénzintézetek jövedelmezőségük fenntartása érdekében az indokoltnál kevésbé csökkentik az ügyfelek kamatterheit, ami a háztartások rendelkezésre álló jövedelmének és fogyasztásának csökkenésével jár együtt.

„A bankok idei profitját nagyfokú bizonytalanság jellemzi. Tavaly jórészt az egyéb tételek, főleg az állampapír-portfóliókon elért árfolyamnyereségeknek volt köszönhető a jövedelmezőség fenntartása, ez azonban idén már várhatóan nem lesz meg” – emelte ki Tabák Péter.

A jegybank arra számít, hogy idén is jelentős marad a bankok hitelezési vesztesége, ezért csökkenhet a profit. „A pénzügyi szektor akkor lehet képes fenntartani jövedelmezőségét, ha vagy növeli hitelezési aktivitását, vagy bővíti a kamatmarzsát. Egyelőre ez utóbbi folyamat rajzolódik ki a piacon” – vázolta fel a szakember.

Az MNB-nek is feltűnt a lakásárverések jelentős növekedése: az adatok azt mutatják, hogy a korábbi havi 300-ról 500-600-ra nőtt az árverések száma. Ugyanakkor a nemzeti bank szakemberei kiemelik, hogy ez csalóka folyamat, ugyanis nagyon sok a sikertelen árverés, így gyakran egy ingatlan többször szerepel az aukciókon.

„Nagyon ritka esetben fordulnak csak az árverés módszeréhez a bankok, sokszor inkább a hitelek átstrukturálásával, könnyítésével oldják meg a helyzetet” – mondta kérdésünkre Tabák Péter. Tavaly az átstrukturált hitelek aránya a teljes hitelállományon belül 3 százalékra emelkedett, ezeknek csak 10-20 százaléka esik vissza nemfizető kategóriába, 80 százalékát sikerül megmenteni – tette hozzá a szakember. De ezt a számot majd akkor lesz érdemes megnézni, ha ismét emelkedik a törlesztőrészlet az átmeneti könnyítés után.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!