3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona 91 milliárd forinttal, azaz 2,1 százalékkal növekedett augusztusban, így a hónap végén összesen 4297 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A Bamosz közleményében ismerteti: a nettó eszközérték egyedül a tőkevédett alapoknál csökkent, a részvényalapoknál stagnálás volt, a többi kategóriánál pedig kisebb-nagyobb növekedést regisztrált a szövetség.

71 milliárdnyi friss tőke érkezett

Ez elsősorban annak köszönhető, hogy - a tőkevédett alapok kivételével - minden kategóriában folytatódott a tőkebeáramlás, amely a vegyes és az abszolút hozamú alapoknál volt a legnagyobb mértékű. Összesen csaknem 71 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba. (mfor.hu szerk: Pedig a kamatjövedelmekre felszámított 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás augusztus elején lépett életbe, amely az alapok többségét érinti.)

A nyilvános nyíltvégű "hagyományos" értékpapíralapok adják az összvagyon többségét, 65,2 százalékát. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban 1,8 százalékkal nőtt.

Csak a tőkevédelmi alapokból ment ki a pénz

A pénzpiaci alapokon belül a hazai likviditási alapok voltak a legnépszerűbbek júliusban, ahová 14,4 milliárd forint áramlott be. Mindezzel együtt összesen 16,6 milliárdnyi friss tőke érkezett ebbe a kategóriába, így a hozamokkal együtt 1,3 százalékkal nőtt az ott kezelt vagyon.

A kötvényalapoknál a vagyongyarapodás 2,1 százalék volt, és 14,5 milliárdnyi friss tőke áramlott be.

A magyar tőzsdeindex csökkent a trenddel összhangban, amely ugyanakkor ösztönzőleg hatott a vevőkre, hiszen a részvényalapokba majdnem 3 milliárdnyi friss tőke érkezett. A részvényalapok vagyonának alakulása a csökkenő indexek és a tőkebeáramlás mellett stagnált.

A tőkevédett alapokból augusztusban 13,1 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok enyhíteni tudták a tőkekivonás nagyságát, de a kategória nettó eszközértéke így is 2,2 százalékkal csökkent - hívja fel a figyelmet a Bamosz.

Az abszolút hozamú alapok esetében a már megszokottá vált kimagasló eszköznövekedés ebben a hónapban ismét megmutatkozott. A tőkebeáramlás 19,7 milliárdot tett ki, a kategória vagyongyarapodása a hónapban a hozamokkal együtt 5,7 százalékos volt, a legmagasabb a kategóriák között.

A Bamosz szerint figyelemre méltó, hogy a hosszú ideig mellőzött nyilvános ingatlanalapba 5 milliárdnyi friss tőke érkezett augusztusban. A tőkebeáramlás és a hozam együttesen 1,8 százalékos vagyonnövekedést hozott.

A vegyes alapokba jelentős mértékű, 14,7 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban. A hozamokkal együtt a vagyon 5,4 százalékkal nőtt, ez a második legnagyobb növekedés a kategóriák versenyében.

Az árupiaci alapoknál nem volt jelentős tőkemozgás, viszont nagyrészt a hozamoknak köszönhetően a nettó eszközérték 4,4 százalékkal gyarapodott.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban jelentősebb tőkebeáramlást regisztráltak (elsősorban az ingatlanalapokba), amely megközelítette a 9 milliárdot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!