A BNP Paribas szerint ha Magyarország hozzájutna a Nemzetközi Valutaalaptól egy hozzávetőleg ötmilliárd eurós "külső biztonsági hálóhoz", az fedezné a jövő évi szuverén küladósság-törlesztési kötelezettségeket, és "markánsan javítaná" Magyarország képességét arra, hogy viszonylag alacsony költséggel refinanszírozza magát a piacról.
Hasonló következtetésre jutottak más nagy londoni házak felzárkózó térségi elemzői is.
A Morgan Stanley szerint Magyarország számára elégséges lenne egy 5-10 milliárd eurós elővigyázatossági IMF/EU-hitelkeret a piacok megnyugtatásához. A Morgan Stanley londoni elemzői hangsúlyozták, hogy a magyar tartalékpozíció most "sokkal kényelmesebb", mint 2008-ban volt, amikor Magyarország 20 milliárd eurós pénzügyi segítségről kötött megállapodást az IMF-fel és az EU-val.
A BNP Paribas szerint a magyar kormány és az IMF 2012 első felében aláírja a megállapodást, "bármilyen formát öltsön is" az új egyezség. A ház szerint a kormány nyilván "nem örül" majd a megállapodáshoz kapcsolódó feltételrendszernek, de mivel a magyar gazdaság jövőre várhatóan visszaesik, és a magyar kockázati felárak még mindig magasak, Magyarország számára "nincs sok más választás" az IMF-javaslatok elfogadásán kívül.
A BNP Paribas szerint a magyar GDP-érték az idén még 1,3 százalékkal növekszik, 2012 egészében azonban 0,9 százalékkal csökken. A cég ugyanakkor 2013-ra már határozott élénkülést vár: prognózisa szerint abban az évben a magyar gazdaság 2,1 százalékkal növekszik.
A Goldman Sachs szerint az euróövezeti GDP-érték jövőre átlagosan 0,8 százalékkal csökken, és 2013-ban is csak 0,7 százalékkal emelkedik. A ház szerint a felzárkózó országcsoporton belül a három közép-európai EU-tagállam - Magyarország, Csehország és Lengyelország - van kitéve leginkább az euróövezetben várt visszaesésnek.
A GS ennek megfelelően meredeken rontotta e három gazdaságra szóló előrejelzéseiket, és közölték: Magyarországon az általuk eddig jósolt 1,1 százalékos GDP-növekedés helyett most már 0,5 százalékos gazdasági visszaesést várnak 2012-ben.
Csehországban a Goldman Sachs szerint jövőre csak 0,3 százalékos GDP-növekedés várható - a ház eddigi előrejelzésében még 1,5 százalékos cseh növekedés szerepelt 2012-re -, Lengyelország esetében pedig a GS felzárkózó piaci szakértői 2,8 százalékról 2,0 százalékra rontották 2012 egészére szóló növekedési becslésüket.
A jövő évi magyarországi recesszió ugyanakkor nem teljesen konszenzusos előrejelzés a Cityben.
A UBS szerint az általa eddig valószínűsített 0,2 százalékos növekedésről 0,7 százalékos visszaesésre módosította az euróövezeti gazdaság teljesítményére adott, 2012 egészére szóló becslését.
A ház szerint a valutauniós recesszió valószínűleg már az idei negyedik negyedévben elkezdődött.
A UBS hozzátette, hogy az európai felzárkózó térség is a vártnál jóval gyengébben teljesít jövőre. A cég új előrejelzése azt valószínűsíti, hogy a magyar gazdaság 2012-ben stagnálni fog, jóllehet a UBS londoni közgazdászai eddig 0,5 százalékos magyar GDP-növekedést vártak 2012-ben.
A ház szerint ugyanakkor a magyar gazdaság 2013-ban már élénkülni fog a belső és a külső kereslet várható fokozatos feléledésének hatására: a UBS arra az évre 1,4 százalékos gazdasági növekedést jósol Magyarországon.
MTI