A legnagyobb európai hitelminősítő szerdai londoni közleményében az euróövezeti alapító tagállam gazdasági teljesítményének meredek zuhanásával és a kormányzati kötelezettségek "kivételes mértékű" emelkedésével indokolta a leminősítést.
A Fitch listáján a hosszú futamú ír államadósság kockázati osztályzata az eddigi "AA plusz"-ról "AA mínusz"-ra változik, a köztes "AA" besorolás kihagyásával. Az új, változatlanul elsőrendű adósosztályzat kilátása stabil.
A Fitch Ratings az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében azt írta: becslése szerint az ír hazai össztermék (GDP) az idén - nominálértéken - 9 százalékkal, 2007-2010 között összesítve 14 százalékkal zuhan. Ez sokkal nagyobb mértékű visszaesés, mint amilyent az Írországéhoz hasonló magas osztályzattal ellátott más szuverén adósok átélnek - állapítja meg a hitelminősítő.
A recesszió miatt az adóbevételek várhatóan még az áprilisi pótköltségvetésben foglalt előrejelzéstől is elmaradnak, ezért a Fitch Ratings azzal számol, hogy az ír államháztartási hiány az idén eléri a GDP-érték 12,5 százalékát, és jövőre is 12 százalékos lesz - áll az elemzésben.
A hitelminősítő szerint ebben a helyzetben - különös tekintettel a bankszektor állami feltőkésítési költségeire - a bruttó ír államadósság 2010 végére a hazai össztermék 110 százaléka fölé emelkedik. A cég megjegyzi, hogy az adósságráta 2007 végén még alig 25 százalék volt.
A Fitch Ratings ugyanakkor azt várja, hogy Írország adósi profilja a jövő év után már stabilizálódik; a cég szerint ezt tükrözi az új osztályzatok stabil kilátása.
A hitelminősítő májusban vonta meg Írországtól a lehető legjobb, "AAA" adóskockázati besorolást, már akkor is az adósságráták meredek emelkedésére hivatkozva; a mostani leminősítés azóta a második.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's már március végén megvonta Írországtól az elit "AAA" osztályzatot, és azóta ez a cég is még egyszer leminősítette az ír adósságot, amelynek besorolása most "AA" az S&P listáján.
Az ír kormány egyik tagja a múlt hónapban egyenes utalást tett arra, hogy Írország a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére szorulhat, ha a jövő évi költségvetésben nem sikerül megfelelő mértékű kiadáscsökkentést érvényesíteni.
A londoni Financial Times akkori beszámolója szerint Mary Harney egészségügyi miniszter, korábbi miniszterelnök-helyettes - a költségvetési reformok egy fő szószólója - azt mondta: az ír állam kiadásai hetente 500 millió euróval (138 milliárd forinttal) haladják meg a bevételeket, ami fenntarthatatlan. - Ha a kormány nem tudja megtenni a szükséges intézkedéseket, majd jönnek mások, például az IMF, és egyik napról a másikra meghozzák e döntéseket - mondta az ír politikus.
MTI/Menedzsment Fórum