4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még az év közepe táján túljuthatunk a válság mélypontján, ekkor 11 százalék körül tetőzhet a munkanélküliség - mondta a Napi Gazdaságnak Bajnai Gordon. A kormányfő szerint csak a válság után kezdődhet az Új Tulajdonosi Program.

A szakértői kormány rövid távú válságkezelési intézkedéseivel párhuzamosan elindított strukturális reformok - a nyugdíj-, a szociális és az adórendszer, valamint a pénzügyi rendszer átalakítása - hosszabb távon is hozzásegíthetik Magyarországot a sikerhez - mondta a Napinak Bajnai Gordon kormányfő. Ehhez azonban a következő kormánynak is ragaszkodnia kell a tavalyi, illetve az idei költségvetésben meghatározott fiskális szigorhoz, egyúttal folytatnia kell a reformokat is - figyelmeztetett a miniszterelnök. A választások után elsősorban az állam és a (párt)politika érdemi átalakítását kell napirendre tűzni, valamint az önkormányzati rendszer reformját is meg kell kezdeni, hiszen ezekre az ellenzék parlamenti munkától történő távolmaradása miatt eddig nem kerülhetett sor. A kampány- és pártfinanszírozás, valamint a választási rendszer átalakítására azért is szükség lenne, mert ez a következő kormány, sőt a politika általában vett hitelességét is javítaná, mind itthon, mind a nemzetközi porondon - vélekedett Bajnai.

A kormányfő leszögezte: az általa a választások előtti négy-hat hétre javasolt döntéshozatali moratórium a személyi kinevezésekre és a közfeladatokhoz nem kapcsolódó pénzügyi kötelezettségvállalásokra vonatkozik. A moratórium a reformokat nem lassítja, a korábban tervezett érdemi lépésekre sor kerül. A közbiztonság megújítása napirenden van, a korrupcióellenes törvények államfő által javasolt módosítások figyelembevételével újragondolt változatát szavazásra bocsátják, valamint a közműkódex és a felsőoktatás átalakítását célzó intézkedéscsomag is elkészül áprilisig, a válságmenedzselés tehát folytatódik. A Sólyom László államfő által az Alkotmánybírósághoz (Ab) irányított magán-nyugdíjpénztári törvény bár nem tűr halasztást, az államfő aggodalma érthető, hiszen a kormány által javasolt változtatások hosszú távra szólnak. Amikor ilyen horderejű döntésekről van szó, a köztársasági elnök fellépése nem meglepő - jegyezte meg a Bajnai, hozzátéve: mindössze három, az országgyűlés által megszavazott javaslat került az Ab elé, a többi politikai vétó volt, az utóbbiak újragondolása után pedig csak újabb szavazásokat igényelnek, ezek pedig jelentős késedelmet nem okoznak.

Bajnai Gordon szerint a jelenlegi makrogazdasági kilátások alapján az elfogadott 2010-es költségvetés tartható, az abban meghatározott 3,9 százalékos hiánycél továbbra is reálisnak tekinthető. Amennyiben a következő kabinet nem tér el a jelenlegi fiskális politikától, 2011-ben már 3,5-4 százalékos GDP-növekedés várható. A kormányfő szerint még az év közepe táján túljuthatunk a válság mélypontján - ekkorra tetőzhet a munkanélküliség, amelyet Bajnai 11 százalék körül vár.

A Napi kérdésére, miszerint a központi kiadások fedezése érdekében szükség lesz-e az állami vagyontárgyak értékesítésére, a miniszterelnök úgy válaszolt, hogy a privatizációs törekvések megvalósítására - csakúgy, mint az Új Tulajdonosi Program megkezdésére - csak a válság után kerülhet sor. Az állami cégeket tőzsdére vinni, valamint egyéb vagyontárgyakat magánosítani csak úgy érdemes, ha azokért reális árat lehet szabni, jelenleg ez azonban nem lehetséges - vélekedett Bajnai. A múlt évben éppen ezért nem került sor privatizációra, éppen ellenkezőleg, a kormány megerősítette az állami tulajdont, hiszen fellépett a Mol Nyrt. ellenséges felvásárlása ellen, megújította a Richter Nyrt.-ben lévő tulajdonát. A miniszterelnök egyúttal közölte: a következő napokban a kormány megállapodhat az E.On Ruhrgas International AG-vel az E.On Földgáz Trade Zrt. által üzemeltetett magyar gázkereskedelmi rendszer állami elővásárlási jogát illetően, komoly lépést téve ezzel az energiaellátás biztonságának szavatolása érdekében. 

A kormányfő szerint a Malév Zrt. esetében meg kell vizsgálni, hogy van-e olyan ésszerű forgatókönyv, amellyel a Magyarország turizmusa, gazdasága és infrastruktúrája szempontjából kulcsfontosságúnak számító légitársaságot fenn lehet tartani. Az állami szerepvállalás nem valósulhat meg mindenáron, s még ha meg is történik az állami tulajdonba vétel, az akkor is csak átmeneti lehet. Bajnai úgy fogalmazott: hosszú távon csak magánkézben tartja elképzelhetőnek a légitársaság fennmaradását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!