Az Európai Unió, a NATO és a szomszédsági politika hármas pillérére épül a magyar külpolitika - jelentette ki a miniszterelnök. Hozzátette, hogy azok az országok tudnak gazdasági súlyuknál jelentősebb külpolitikai szerepre szert tenni, amelyek egységesek a nagy nemzeti kérdésekben.
"Nekünk az az érdekünk, hogy világos, kiszámítható, elvi és értékalapú külpolitikát folytassunk, mert hosszú távon ezt tud minket jó pályán tartani" - fogalmazott Bajnai Gordon.
A miniszterelnök szerint Magyarországnak és a magyar külpolitikának most és a jövőben is az lesz a feladata, hogy értesse meg és fogadtassa el minden fontos partnerünkkel, hogy "Magyarország nem a probléma, hanem a megoldás része a nemzetközi rendszerben".
Az előbbiekre utalva arról beszélt a miniszterelnök, hogy a napokban találkozott az EU és a gazdasági kapcsolataink szempontjából meghatározó nagykövetekkel, akik ellőtt érzékeltette: Magyarország jövője, gazdasági fejlődése döntően azon múlik, hogy meg tudja-e tartani azt a nyitottságát, kiszámíthatóságát és vonzerejét, amit az elmúlt húsz évben megteremtett.
Az egy főre jutó külföldi tőkebefektetések terén a régióban Magyarország a csehekkel együtt listavezető, az ide érkezett külföldi működőtőke összege 60 milliárd euró, a külföldi többségi tulajdonú társaságok Magyarországon több mint 500 ezer munkahelyet teremtettek, s a magyar export több mint 60 százalékát ezek a társaságok adják - érzékeltette Bajnai Gordon a külföldi többségi tulajdonú társaságok szerepét a magyar gazdaságban.
A miniszterelnök kifejtette: ezek a társaságok azért jönnek ide, mert úgy gondolják, itt kiszámítható a jogrendszer, a jogvitákat elintézhetik a bíróságon, emellett a transzparencia, azaz az átláthatóság elfogadható mértékű, miközben azt is gondolják, hogy direkt módon, politikai érdekek mentén nem történik beavatkozás a piaci folyamatokba.
Amíg ezt gondolják, addig a befektetők Magyarországra jönnek, s ez elősegíti, hogy az ország gyors ütemben fejlődjön. Ha viszont "rossz üzenetek mennek a befektetőknek kifelé", akkor a folyamat visszafordulhat - hangsúlyozta a kormányfő.
Az EU-nak - mint Magyarország legfontosabb külpolitikai partnerének -, az egyik legfontosabb leckéje a közös energiapolitika kialakítása - jelezte Bajnai Gordon. A miniszterelnök szerint Magyarország energia-, és elsősorban gázfüggőségét az alternatív megoldások és útvonalak kialakításával lehetséges orvosolni.
Ezért szükséges megépíteni a Nabuccot, amely alternatív útvonalon, alternatív forrásból ad lehetőséget gázbeszerzésre, emellett szükség van a Déli Áramlatra, amely nem független forrásból, de alternatív útvonalon biztosítja a gázellátást, miközben a magyar-horvát együttműködéssel épülő vezeték az Adriáról érkező folyékony gázt továbbítására alkalmas - magyarázta a miniszterelnök a Pénzügykutató és az Allianz Hungária Biztosító által szervezett konferencián.
MTI/Menedzsment Fórum