Gyógyszerkassza, BKV, elektronikus útdíj
Mint arról szerda reggel beszámoltunk, előző nap jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, melynek értelmében a miniszterelnök újabb költségcsökkentő lépések kidolgozására szólítja fel minisztereit. A költségcsökkentés három nagy területet érint: egyrészt a gyógyszertámogatások csökkentése, másrészt a BKV támogatásának megvágása, harmadrészt pedig az elektronikus útdíj bevezetése jöhet. Mindhárom területen február végéig kell kidolgozni a javaslatokat a kormánytagoknak.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdai közleménye szerint az újabb intézkedése csatasorba állítására azért van szükség, mert "a nemzetközi pénzügyi válság korábban prognosztizált időszakának elhúzódására lehet számítani". A kormány viszont minden körülmények között tartani akarja a 2,5 százalékos idei hiánycélt, ezért van szükség a lépésekre. "A kormány a 2012. évi költségvetés végrehajtását megerősíti és nem hajt végre kiigazítást, annak elfogadott irányán nem változtat" - szögezi le az NGM közleménye.
A minisztérium helyettes államtitkára szerda délután online fogadóórát tartott a januári költségvetési számokról, ennek kapcsán további részleteket árult el a tegnap megjelent újabb csomagról. Banai Péter Benő elmondása szerint az intézkedések elsődlegesen a 2013-as 2,2 százalékos hiány elérését segítik elő, néhány területen azonban már az idén el kell kezdeni a változtatásokat.
"Gyógyszerkassza tekintetében idén néhány milliárd forint, jövőre ennél jóval nagyobb mértékű megtakarítás is elérhető. A pontos összeg a kormányhatározat szerint készítendő előterjesztések és a kormány döntése alapján határozható meg" - válaszolta egy másik kérdésre Banai.
"Az intézkedések 2012. évi hatása a GDP 0,1 százalékát, 2013-as hatása a GDP kb. 0,4 százalékát éri el" - válaszolta a helyettes államtitkár. Vagyis a fenti intézkedésektől már az idén közel 30 milliárd forintot vár a kormány, jövőre pedig összesen 120 milliárdot hozhatnak pluszban. Könnyen lehet, hogy ezzel a kabinet már a különadók jövő évre tervezett kivezetését készíti elő, hiszen 2013-ban mintegy 350 milliárd forinttal kellene javítani az egyenleget a bankadó és a válságadók eltörlése miatt.
Már februárban fizettünk az IMF-nek
A kormány és a Bankszövetség megállapodása szerint a két fél fele-fele arányban vállalja át a havi törlesztőrészlet árfolyamgát feletti részének kamattörlesztésre eső hányadát. Az ezzel kapcsolatos kérdésre Banai elmondta: a megállapodás várhatóan több tízmilliárd forintos közvetlen terhet jelent a költségvetés számára, egyebek mellett ezért hoztak létre decemberben 320 milliárd forintos speciális tartalékot a büdzsében. "Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a kisebb banki teher miatt a hitelezési aktivitás bővülése várható, mely pozitívan hathat a gazdasági növekedésre, és így közvetve az államháztartás egyenlegére is" - tette hozzá a helyettes államtitkár.
"Nehéz ilyen becsléssel élni, a minisztérium ezért több forgatókönyv szerint is meghatározta a hozzávetőleges költségvetési terhet. Nagyjából 300 000 körüli résztvevővel számolva 10-15 milliárd forintra tehető ez az összeg" - mondta z új árfolyamgát konkrét költségeiről Banai.
A helyettes államtitkár kiemelte: a kormány határozott szándéka az IMF-fel és az Európai Bizottsággal történő mielőbbi megállapodás. "A megállapodás létrejöttének időpontjától függetlenül az állam mind forint, mind devizatörlesztéseit tudja teljesíteni, a szükséges likviditás rendelkezésre áll. Az IMF részére például már február közepén is teljesítettünk visszafizetést; ez az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szokásos eljárásával, a forintforrások felhasználásával, így a Nemzeti Banknál lévő devizatartalékok csökkentése nélkül történt" - mondta ezzel kapcsolatban Banai Péter Benő.
Beke Károly
mfor.hu