3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Meg kell találni az optimumot abban, hogy milyen gyorsan törlesztenek az adósok és ez mekkora költséggel jár ez az államnak – mondta Barcza György a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője az M1 A lényeg című műsorában.

Barcza György elmondta, a devizahitelesek mentő csomagjára a kváziforintosítás a megoldás. Fix árfolyamot vezetnek be, ez 180 és 200 forint közötti svájcifrank-árfolyam lenne a mostani 248 helyett – magyarázta –, közel 20-25 százalékkal visszafognák az árfolyamot. A csökkentés által a bankok oldaláról elszenvedett veszteséget a MNB tudná segíteni a korábban, kedvezőbb árfolyamon megvásárolt, olcsóbb euróval – fűzte hozzá.

Az elemző szerint a Magyar Nemzeti Banknak ebből nem származna vesztesége, a bankoknak pedig alacsonyabb lenne az árfolyamvesztesége. A vezető elemző úgy ítéli meg, minél hamarabb megy végbe a devizahitelek kváziforintosítása, annál nagyobb éves veszteséget szenvednek el a bankok. A magyar kormány olyan megoldást keres a devizahitelesek problémájára, amelynek alapján jelentősen, nagyjából 35-40 százalékkal csökkenne a törlesztőrészlet az állam 30-40 milliárd forintnyi összegű kamattámogatása mellett - magyarázta.

A kérdés csupán az, hogy a bankok hajlandók-e vállalni a 30-40 milliárdnyi veszteséget. Meg kell találni az optimumot abban, hogy milyen gyorsan törlesztenek az adósok és ez mekkora költséggel jár ez az államnak – mondta Barcza György.  

2 százalék fölé is gyorsulhat a növekedés

Jelenleg félszázalékos növekedésnél tartunk, ami várhatóan felgyorsul két százalékra – magyarázta Barcza György. A vezető elemző szavai szerint hogy az alacsony infláció általában alacsony kamatszintet eredményez, de hazánkban a kamatszint attól függ, hogy a külföldi befektetők milyen hozamszint mellett vásárolják meg az állampapírokat. A nemzetközi szinten elindult hozamemelkedés hatása érződik Magyarországon is - folytatta. A jegybank kamatcsökkentése pedig pozitív hatással van a vállalatokra, hiszen minden egy százalék pontos kamatcsökkentés hatvanmilliárdnyi nyereséget hoz éves szinten – tette hozzá.

Jelenleg a devizahiteleseket érintő újabb csomag hatását, valamint a Magyar Nemzeti Bank nemrég bejelentett programbővítésének eredményeit nem lehet még számszerűsíteni, hiszen nem ismertek a részletek – mondta Barcza György. Megjegyezte, ha ezt a két hatást még hozzátennénk a Századvég 1,8 százalékos előrejelzéséhez, akkor elmondható, hogy nagy valószínűség szerint jövőre a növekedés várhatóan két százalék fölé is gyorsulhat. 

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. elemzője szerint a régió más országai is jó példaként tekintettek hazánknak az európai gazdasági válság kezelésére tett intézkedéseire, például a ciprusi mentőcsomag sokkal nagyobb terheket rótt a bankokra, mint a magyar bankadó, és például a csehek és a lengyelek is hozzányúltak a magánnyugdíjpénztárakhoz. A bankadó meg a különadó is segített abban, hogy a magyar gazdaság ne szenvedjen el újabb nagy visszaesést – mondta. Hozzátette: a vállalkozásokra rótt terhek esetleges negatív hatását akkor lehet objektíven elbírálni, ha a jövő évi növekedést már össze lehet hasonlítani a régió országaiéval. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!