José Manuel Barroso kiemelte: a tagállamok láthatóan komolyan vették a tavalyi ajánlásokat, az államháztartás területén egyértelműen jó az irány, ezt kell folytatni, bizonyos esetekben növekedésbarátabb csomag kell. A Bizottság döntése értelmében két tagállam, Németország és Bulgária kikerül a túlzott deficit eljárás alól, Magyarország esetében pedig felfüggesztik a kohéziós források befagyasztását, mivel "az ország fontos lépéseket tett" - mondta Barroso.
Az Eb elnöke elismerte, hogy vannak egyensúlytalanságok Európában, melyekkel foglalkozni kell, különös figyelmet kell szentelni a munkanélküliségnek, a jelenlegi munkanélküliség drámai és elfogadhatatlan. "A további lépéseket meg kell vizsgálni, melyek a teljes gazdasági unió felé vezetnek, ami kiegészíti a pénzügyi uniót. Ebbe beletartozhat egy bankunió egységes felügyeleti rendszerrel és pénzügyi garancia intézménnyel. Ezek további lépéseket igényelnek, de az fontos jelzés, ha az állam- és kormányfők leteszik a voksukat egy egységesebb unió mellett" - hangsúlyozta az EB elnöke.
"Késznek kell lenni arra, hogy további jogi módosításokat tegyünk, de sok lépést már most, komolyabb változtatások nélkül is meg lehet hozni" - mondta Barroso arra a kérdésre, hogy egy szorosabb Unió jelent-e új szerződéseket is. Hozzátette: fel kell vázolni egy útitervet, amihez egy ütemezés is kapcsolódik, júniusra konkrét javaslatokat szeretnének előkészíteni.
"Nem kérdés, hogy Németország is kész támogatni egy gazdasági és financiális uniót, a kérdés most az, hogyan tudjuk ezt kivitelezni" - jelentette ki az EB elnöke.
A konkrét országspecifikus ajánlásokról Olli Rehn, az EB alelnöke tart sajtótájékoztatót a későbbiekben, az eseményről az mfor.hu is beszámol.
mfor.hu