Basescu szerint ezzel Románia a fenntartható, hosszú távú fejlődés mellett kötelezné el magát, azt vállalja, hogy felelősen bánik a közpénzekkel és így megnyugtatná befektetőit.
Hozzátette: a bukaresti parlament úgy is becikkelyezheti a szerződést, hogy annak egyes rendelkezéseit csak akkor lépteti életbe, amikor bevezeti az eurót. "Én azonban azt ajánlom, hogy a parlament fogadja el, és léptesse is életbe a szerződés egészét" - mondta a törvényhozás két házának együttes ülésén a román államfő.
Basescu kifejezte meggyőződését, hogy Európának tovább kell lépnie az integráció útján. "Az Európai Uniónak egyetlen esélye van arra, hogy a globalizáció zászlóshajója legyen, és ezt az európai államok uniójának hívják" - mondta a román államfő. Hozzátette: ez az út - lassan de biztosan - az Európai Egyesült Államok létrehozásához vezet.
Több mint egyórás beszédében Basescu kifejtette, hogy Romániának még az euróövezethez való csatlakozás előtt versenyképessé kell tennie gazdaságát: szerinte a mezőgazdaság, az idegenforgalom és a bányászat lehet a román gazdasági fejlődés motorja.
Az államfő a romániai arany- és színesfémbányászat felélesztését kérte a politikusoktól: szerinte az ilyen módon létesülő munkahelyek jelentik Románia "valódi aranyát".
Az elnök köszönetet mondott a februárban lemondott Boc-kormánynak, amiért vállalta az - államcsőd elkerülése szempontjából létfontosságú - megszorító intézkedések népszerűségvesztéssel járó politikai áldozatát. Ugyanakkor kifejezte reményét, hogy a közalkalmazottak fizetését még a nyáron vissza lehet állítani a két évvel ezelőtti, 25 százalékos bércsökkentés előtti szintre.
Basescu ismételten felszólította a bukaresti törvényhozást, hogy tartsa tiszteletben a 2009-es népszavazás határozatát, amely az egykamarás parlament kialakításáról döntött, a képviselők maximális számát pedig 300 főben határozta meg.
A bukaresti parlament tavaszi ülésszakát bojkottáló ellenzék Traian Basescu beszéde idején sem volt jelen az ülésteremben, azt csak a kormánykoalícióhoz tartozó pártok hallgatták meg a helyszínen. A szociálliberális ellenzéki szövetség vezetői korábban jelezték: azon az ülésen viszont jelen lesznek a parlamentben, amelyiken a fiskális paktum ratifikálását tűzik napirendre.
Az államfő szónoklatát egy körülbelül tízfős csoport hangos bekiabálással zavarta meg a karzatról, akik lemondását követelték, és Mihály királyt éltették. A tiltakozókat kivezették az ülésteremből.
MTI