4p

A hét legfontosabb magyar vonatkozású eseménye a csütörtöki jegybank bejelentés volt, mely csökkentheti a tőkepiaci aggodalmakat, ugyanakkor csodát nem hoznak - derül ki a Raiffeisen heti elemzéséből.

Meglepőt húzott a monetáris tanács a héten: rendkívüli ülés keretében összeállították a második kis magyar QE-t (az elsőt körülbelül egy éve indították, de nem örvendett mindent elsöprő sikernek - ezért most részlegesen fel is függesztik).

A program három pillérből áll, amelyek a magyar gazdaság különböző neuralgikus pontjaira fókuszálnak: 1) egy 250 milliárdos keretet nyit a jegybank, melyben a Bank of England "Fundig for lending" mintájára nullaszázalékos forrást biztosít a kereskedelmi bankoknak, amennyiben azt olcsón továbbhitelezik a KKV-knak. 2) Egy 250 milliárdos keretet hasonló feltételekkel nyit a KKV-k deviza-hitel kiváltása érdekében (ez az összeg nagyságrendileg a KKV-k svájci frank hitelállományával egyezik meg) 3) A rövid lejáratú külső adósság mérséklése érdekében devizát bocsát a kereskedelmi bankok rendelkezésére a devizatartalékokból, ami elméletben akár 3 milliárd euróval is csökkentheti azt - részletezik a Raiffeisen szakemberei heti előrejelzésükben a hét legfontosabb eseményét.

Ez utóbbi pillér a legkevésbé tisztázott, még némi piaci ijedelemre is adott okot félreérthetősége. De összességében is elmondható, hogy egyelőre csak a keretek ismertek, melyet több hónap tárgyalásaival fognak megtölteni tartalommal - ezeken a tárgyalásokon ott lesznek a bankok valamint a vállalati szféra képviselői, ami mindenképpen üdvözlendő fejlemény. Sajnos azonban lehetetlen egy programot a részletek ismeretének hiányában megítélni. Miután mind volumenében, mind idejében (3 hónap) korlátozottnak tervezett a program, az elmondható, hogy visszafogott maradt a jegybank, a kockázatokra nagy tekintettel volt - vélik a szakemberek. Ennek megfelelően a tőkepiaci aggodalmak kissé enyhülhetnek a későbbiekben. Szerintük ugyanakkor az érem másik oldalán viszont nem is érdemes csodára számítani a hitelezésben.

A témával kapcsolatban bővebben olvashat cikkünkben: Matolcsy-program mellékhatása: kisebb zsarolási potenciál

A jövő héten megjelenő adatok közül a legérdekesebb a fogyasztói árindex lesz, mely a Rafeissen elemzői szerint történelmi mélypontja közelébe fog süllyedni: "számításaink szerint márciusban 2,5 százalékos volt az éves visszatekintő árdrágulás - ennél alacsonyabb ütemre eddig csak két hónapban volt példa a rendszerváltás óta" - írják.

Draghi felkészített a lehetséges csökkentésre

A márciusi konjunktúra indikátorok az öreg kontinensen kellemetlen hírekkel szolgáltak. Az utolsó körben részletes számokat kaptunk: ezek alapján megállapítható, hogy a visszaesést a vállalatok nagy részben az export megrendelések csökkenésében érezték. Ez a kilátások szempontjából kifejezetten rossz hír, hiszen a belső keresletet a fiskális intézkedések szorongatják. Európának nagy szüksége lenne egy dinamikus külgazdasági konjunktúrára, hogy a restrukturálási folyamat áldozatait mérsékelje - ez azonban hanyatlani látszik az elemzők szerint. Ez egységesen igaz már az egész zónára, nincs már központi ország sem, amelyikben a vállalatok azt jeleznék, javul a gazdasági környezetük.

Az első negyedévben ezért a Raiffeisen számításai szerint nem fog tudni kikecmeregni a recesszióból az eurózóna. Sőt, az is kérdéses, a második negyedévben beáll-e a növekedési fordulat (várakozásaik szerint inkább stagnálás lesz jellemző). Mindezek érezhetően kezdenek hatással lenni az Európai Központi Bank tanácsára is. A héten üléseztek, és ahogy arra számíteni lehetett, nem változtattak a kamatokon, ám Draghi a sajtótájékoztatón elismerte, hogy a döntés mögött nem egységes a tanács, van már, aki csökkentene. Sőt, hangsúlyozta, amennyiben a kilábalás tovább halasztódik, lépni fognak - ez egyértelmű felkészítés egy lehetséges csökkentésre. Nyitva hagyta az ajtót egy potenciális nem-konvencionális reakció előtt is kiemelve, hogy bizonyos szegmensei a gazdaságnak túl szoros monetáris kondíciókkal szembesülnek, ami a monetáris transzmisszió sérüléséről árulkodik.

A jövő hét csendesebb lehet makrogazdasági szemszögből nézve, mindössze néhány ipari statisztika érkezik - emelik ki az elemzők -, melyek várhatóan továbbra is visszaesésről fognak szólni. A hét végét inkább az olasz események színesíthetik majd: a Napolitano elnök által felkért szakértői csoport ekkorra kell prezentálja reformtervét. Amennyiben e mögött nem sorakozna fel a nagy-koalíció (Berlusconi és Bersani platformjának együttműködése), az előrehozott választások gyakorlatilag elkerülhetetlenné válnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!