3p

A görög adósságválság kezelését azzal kellett volna kezdeni, hogy elengedik a görög állam tartozásának felét - mondta hétfőn Berlinben Marek Belka lengyel jegybankelnök, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi európai igazgatója.

A pénzügyi szakember a német szociáldemokrata párthoz (SPD) közel Álló Friedrich Ebert Alapítvány pódiumbeszélgetésén egy kérdésre válaszolva felidézte, hogy a 2010-es első görög hitelcsomag összeállításában az IMF-re hárult a legtöbb feladat, mert a hitelezői trojka másik két tagjának, az Európai Bizottságnak (EB) és az Európai Központi Banknak (EKB) nem volt gyakorlata a "tűzoltásban", vagyis az akut pénzügyi válságok kezelésében, az IMF viszont éppen erre szakosodott.

Görögország helyzetét és kilátásait elemezve "kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy adósság-átütemezésre van szükség, ami kevésbé diplomatikusan adósságelengedést jelent" - mondta Belka. A válságkezelés első lépéseként Görögország valamennyi adósságának felét el kellett volna engedni, de "ezt az IMF emberein kívül senki más nem akarta" - tette hozzá.

A nemzetközi pénzügyi szervezet gazdasági érvekkel alátámasztott álláspontját az EB és az EKB "politikai megfontolásból" utasította el, az uniós intézmények a "fertőzésveszélytől", a válság továbbterjedésétől tartottak, az adósságelengedés így végül lekerült a napirendről - mondta Marek Belka.

Hangsúlyozta: a görög válság leküzdéséhez továbbra is szükséges az államadósság átütemezése, és ez várhatóan meg is történik, "de többe kerül majd", mint ha megtették volna rögtön a válság elején.

Marek Belka 2009 januárjától 2010 júniusáig dolgozott az IMF-nél. Akkor Dominique Strauss-Kahn volt a vezérigazgatója. Belka szerint a francia szakember volt az IMF első vezetője, aki kiemelt hangsúlyt helyezett a pénzügyi válságok társadalmi következményeire, ezért a görögországi krízis elmélyülésekor az IMF már egészen másként állt hozzá a válságkezeléséhez, mint az indonéziai vagy argentin válság idején.

A megelőző évtizedben kialakult "szereposztás" 2009-2010-re megfordult, az IMF szorgalmazta a kevésbé szigorú lépéseket, a társadalmi következmények figyelembevételével kidolgozott reformokat, az EB és az EKB pedig a gyors és mélyreható, kemény intézkedések pártján volt - mondta az IMF korábbi európai igazgatója.

A trojka egy 110 milliárd eurós hitelcsomagot állított össze Görögországnak 2010 tavaszán. Az IMF 30 milliárd eurót, az EB és az EKB 80 milliárd eurót biztosított. A hitelhez kapcsolódó reformprogram nem érte el a várt hatást, és az athéni vezetésnek alig egy év múlva ismét segítséget kellett kérnie a trojkától.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!