3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A görög adósságválság kezelését azzal kellett volna kezdeni, hogy elengedik a görög állam tartozásának felét - mondta hétfőn Berlinben Marek Belka lengyel jegybankelnök, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi európai igazgatója.

A pénzügyi szakember a német szociáldemokrata párthoz (SPD) közel Álló Friedrich Ebert Alapítvány pódiumbeszélgetésén egy kérdésre válaszolva felidézte, hogy a 2010-es első görög hitelcsomag összeállításában az IMF-re hárult a legtöbb feladat, mert a hitelezői trojka másik két tagjának, az Európai Bizottságnak (EB) és az Európai Központi Banknak (EKB) nem volt gyakorlata a "tűzoltásban", vagyis az akut pénzügyi válságok kezelésében, az IMF viszont éppen erre szakosodott.

Görögország helyzetét és kilátásait elemezve "kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy adósság-átütemezésre van szükség, ami kevésbé diplomatikusan adósságelengedést jelent" - mondta Belka. A válságkezelés első lépéseként Görögország valamennyi adósságának felét el kellett volna engedni, de "ezt az IMF emberein kívül senki más nem akarta" - tette hozzá.

A nemzetközi pénzügyi szervezet gazdasági érvekkel alátámasztott álláspontját az EB és az EKB "politikai megfontolásból" utasította el, az uniós intézmények a "fertőzésveszélytől", a válság továbbterjedésétől tartottak, az adósságelengedés így végül lekerült a napirendről - mondta Marek Belka.

Hangsúlyozta: a görög válság leküzdéséhez továbbra is szükséges az államadósság átütemezése, és ez várhatóan meg is történik, "de többe kerül majd", mint ha megtették volna rögtön a válság elején.

Marek Belka 2009 januárjától 2010 júniusáig dolgozott az IMF-nél. Akkor Dominique Strauss-Kahn volt a vezérigazgatója. Belka szerint a francia szakember volt az IMF első vezetője, aki kiemelt hangsúlyt helyezett a pénzügyi válságok társadalmi következményeire, ezért a görögországi krízis elmélyülésekor az IMF már egészen másként állt hozzá a válságkezeléséhez, mint az indonéziai vagy argentin válság idején.

A megelőző évtizedben kialakult "szereposztás" 2009-2010-re megfordult, az IMF szorgalmazta a kevésbé szigorú lépéseket, a társadalmi következmények figyelembevételével kidolgozott reformokat, az EB és az EKB pedig a gyors és mélyreható, kemény intézkedések pártján volt - mondta az IMF korábbi európai igazgatója.

A trojka egy 110 milliárd eurós hitelcsomagot állított össze Görögországnak 2010 tavaszán. Az IMF 30 milliárd eurót, az EB és az EKB 80 milliárd eurót biztosított. A hitelhez kapcsolódó reformprogram nem érte el a várt hatást, és az athéni vezetésnek alig egy év múlva ismét segítséget kellett kérnie a trojkától.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!