Tegnap az amerikai jegybank elnöke, Ben Bernanke azt mondta, hogy már a következő hónapokban visszafoghatják a Fed monetáris enyhítő programját, amely jelenleg havi 85 milliárd dollárt pumpál a piacra. Ebből, illetve a még ennél is agresszívebb japán jegybanki program által okozott pénzbőségből közvetve, illetve közvetlenül a magyar eszközök piacára is jut forrás bőven. Ennek – na és persze az erősen javuló makroadatoknak is - köszönhetően az elmúlt hetekben folyamatosan vették a befektetők a magyar állampapírokat.
Ugyan a jegybanki kamatvágás okozta kivárás már áprilisban is okozott kisebb bizonytalanságot az aznapra eső háromhónaposok aukcióján, a hosszabb papírok esetében kudarcos értékesítésre nagyon régen nem volt példa.
Bernanke fenti szavai, illetve a Fed-ülés jegyzőkönyvének publikálása (amiben szintén többen felvetették a mennyiségi lazító programok volumenének csökkentését) megtette hatását és az 50 milliárdnyi kínálatra mindössze 69,1 milliárdnyi kereslet érkezett.
Ennél alacsonyabb keresletre 2012 április közepén volt példa, és akkor fordult legutoljára elő az a helyzet is, hogy ebből a papírból az ÁKK végül kevesebbet adott el, mint amennyit előzetesen tervezett. A kereslet csökkenése a hozamok megugrásával járt együtt, és a két hete kialakult bűvös hármassal kezdődő hozamok a 45 milliárdos értékesítés mellett ismét 4 százalékra ugrottak fel. Persze ez még mindig a valaha volt második legolcsóbb forint forrásbevonása a magyar államnak.
A diszkont kincstárjegyek eddigi éves értékesítésére egyébként nem lehet panaszunk, hiszen az éves, 1869 milliárdos tervnek április végére a 87 százalékát már teljesítettük.
mfor.hu