A Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendre hó végén megjelenő statisztikája a novemberi piaci felmérésünknek megfelelően tovább csökkenő kamatokról számolt be. A forintbetétek esetében az októberi 6,24 százalékos évesített kamatláb 6,04 százalékra mérséklődött, amit ha összevetünk a jegybanki alapkamat és a 3 havi BUBOR novemberi záróértékével, akkor azt láthatjuk, hogy körülbelül azonos szinten von be forrást a bankrendszer a lakosságtól, mintha azt a bankközi devizapiacon szerezné be. A jegybanki alapkamat és a BUBOR záróértéke egyaránt 6 százalék volt ugyanis november végén.
Mindemellett a lakosság betételhelyezési hajlandósága kismértékben emelkedett novemberben, hiszen az októberi 956 milliárd forint után 994 milliárdot vitt a bankokhoz a lakosság, ami jelentősen elmarad az egy évvel korábbi közel 1150 milliárd forinttól.
Ezzel ellentétben viszont a vizsgált hónapban kevésbé voltak vonzóak a korábbinál az euróbetétek, melyek átlagos évesített kamatlába lényegében stagnált októberhez képest: 2,33-ról 2,32-re mérséklődött. Ez nem túl meglepő, mivel az általunk rendszeresen nyomon követett termékek körében alig eszközöltek változást a pénzintézetek. A lakosság által euróbetét formájában elhelyezett összeg 176,8 milliárd forint után 173,8 milliárd forint volt novemberben.
A csökkenésben egyébként már szerepet játszhatott az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Prémium Euró Magyar Államkötvényének kibocsátása is, mely a piaci akciós, legmagasabb kamatoknál is kedvezőbb feltételekkel jelent meg a piacon november végén. A papírok kamatozása ugyanis az eurózóna inflációját követi, így 5,1 százalékos hozamot kínált november végén.
A takarékok is belevágtak a kamatokba
Míg legutóbb még arról számoltunk be, hogy csak a kereskedelmi bankok éltek a kamatcsökkentés eszközével, a decemberi változások alapján úgy tűnik, a takarékbankok is a jegybanki alapkamat-csökkentéshez igazították a kínálatukat. Az általunk vizsgált hat pénzintézet közül ugyanis hárman változtattak: míg a Somogy Takarék közel egy százalékponttal 4,75 százalékra mérsékelte a minimum elérhető kamatot az éves lekötésű termékénél, a Pannon Takarék 1 százalékról 0,25-re vette vissza a betéti kamat alját. A Duna Takarék viszont hozzájuk képest csak kisebb csökkentést eszközölt: 3,05 százalékról 2,91 százalék a minimum elérhető kamat.
A kereskedelmi bankok ugyanakkor már kevesebb és kisebb változtatást eszközöltek, ami azzal is magyarázható, hogy ők a havi alapkamat-csökkentések hatását szinte rögtön átvezették a termékeik bizonyos részén is. Jelentősebb csökkentést ezúttal az Unicredit Bank eszközölt a PSZÁF adatbázis alapján, hiszen a november végi 3,5-4,2 százalékos elérhető kamat 3-3,7 százalékra módosult december végére. Ami az euróbetéteket illeti, már nem meglepő módon a K&H volt az, amelyik folytatta a csökkentő ciklust, mely pont egy éve kezdődött el. A 2012 január elején 0,54-0,96 százalék közötti kamat mostanra 0,05-0,26 százalékra módosult.
Ami a legkedvezőbb ajánlatokat illeti, már az akciós termékek körében sem találni 11 százalékos hozamot ígérő konstrukciót, míg pár hónappal korábban többféle 12 százalékos kamatot kínáló is volt a piacon. Jelenleg a legkedvezőbb a Banco Popolare Viva Italia lekötött betéte, mely fix kamatozású termék, nem akciós és 10,25 százalékot kínál a megtakarítások után. Kiemelendő még az Erste nem akciós terméke, mely immár hónapok óta a háztartások számára legelőnyösebb ajánlatok között található, hiszen a konstrukcióval akár 10,14 százalékos hozam is realizálható. Takarékszövetkezetek közül egyedül a Kaposmenti Takarékszövetkezet konstrukciója kínál 4,55 és 10,28 százalék között elérhető kamatot.
Székely Sarolta
mfor.hu