A szakember szerint a pánik majd le fog csillapodni, de a válságnak hosszú távú következményei lesznek.
A mostani válságban a közgazdász már tehetetlen, hiszen azt nem piaci, hanem tömeglélektani indítékok okozzák, magyarázta kérdésünkre Bod Péter Ákos. Úgy véli, a bankok és pénzintézetek nem tudnak mást csinálni, mint nyugtatni a betéteseket. Az sem érthető közgazdasági oldalról, miért állt le a hitelezés a bankok között már Magyarországon is; sőt az sem követhető már, hogy magyar kincstárjegyek jegyzése miért szünetel, tette hozzá.
Bod Péter Ákos szerint közvetlen veszély nincs, senkinek a pénze sincs veszélyben. A hosszú távú terveket azonban felül kell vizsgálni a családoknak, hiszen a hitelhez jutás nagyon meg fog nehezedni.
További probléma, hogy az Európai Unió nem tud egységesen fellépni a válságban. Mindenképp szükség lenne egy egységes szabályozásra a betét biztosítás és más szabályozók terén is, emelte ki.
Bod Péter Ákos szerint a hosszútávú következmények közé tartozik majd a reálgazdasági recesszió, ami akár egy évig is eltarthat, de két negyedévig egészen biztosan. Ez hazánkra is ki fog hatni, és a gazdasági lassulás lesz a következménye, fűzte hozzá.
Az egykori jegybank elnök végül hozzátette: félő, ha a pénzügyminiszter azt mondja, hogy nincs válság, akkor mindenki elkezdi majd kivenni a bankokból a pénzét.
A magyar tőzsdén és a világ pénzpiacain kialakult válsághelyzet aktuális fejleményeiről az mfor.hu is beszámol: itt percről percre nyomon követheti az eseményeket!
Varga M. István
Menedzsment Fórum