A Bank of America-Merrill Lynch szakértői közölték: 60-80 milliárd eurós tőkepótlási támogató programot tartanak szükségesnek a spanyol bankrendszerrel kapcsolatos piaci kételyek eloszlatásához.
A különböző forgatókönyvek mentén lefuttatott adósságfenntarthatósági modelleket azt mutatták ki, hogy a jelenlegi hozamszintek mellett a spanyol adósságdinamika gyorsan fenntarthatatlanná válhat, különösen akkor, ha Spanyolországnak egyedül kellene gondoskodnia bankrendszere feltőkésítéséről. A cég számítási modelljei szerint ha a spanyol adósságpapírok piaci hozama a május végén mért 6,5 százalék körüli csúcsszinten stabilizálódna, az a spanyol államadósság-ráta exponenciális növekedését okozná, és ebben az esetben a szuverén adósságállomány 2022-re elérné a GDP-érték 96 százalékát.
A Bank of America-Merrill Lynch elemzőinek számításai szerint a hozamoknak az új kibocsátások esetén 5,3 százalék alatt kell maradniuk ahhoz, hogy a spanyol adósságdinamika fenntartható legyen. Szerintük Spanyolország mint szuverén adós iránti piaci bizalom helyreállításához a 60-80 milliárd eurós külső banki tőkepótlási segítség mellett az euróövezeti hatóságokkal közösen működtetett bankfelügyeleti rendszer létrehozására is szükség van.
A spanyol adósságdinamikával és az általános makrokilátásokkal kapcsolatban a Fitch Ratings hitelminősítő is igen borúlátó véleményének adott hangot, amikor előző nap agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal leminősítette Spanyolországot, az addigi elsőrendű "A"-ról - a köztes "A mínusz" és "BBB plusz" besorolások kihagyásával - a gyenge befektetői osztályzatnak számító "BBB"-re rontva a hosszú futamú spanyol szuverén adósság besorolását.
MTI