Igazán nem nevezhető derülátónak a 2014-es évvel kapcsolatban Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója. Várakozása szerint idén nem fog nőni a gyógyszergyár bevétele, sőt a valutaárfolyamok jelenlegi szinjte miatt a kérdés inkább az, hogy mennyivel fog csökkenni az euróban számolt értékesítés. A rubel például 2013 első feléhez képest immár 20 százalékkal értékelődött le az euróhoz képest, ami a Richter-csoport konszolidált tavalyi és idei eredményére is jelentős negatív hatással van. Így hiába nő várhatóan 0-5 százalékkal a rubelben reálizált orosz bevétel, euróban számolva ez könnyen mínuszba csúszhat.
Ukrajnára a jelen politikai, gazdasági helyzetben nem akart előrejelzést adni Bogsch, de azt megemlítette, hogy mindenképpen csökkenésre számít, márcsak a magas bázis miatt is. Szintén visszaesést várnak az amerikai piacon, amit jó eséllyel a kínai 12,5 százalékos növekedés kompenzálni fog, ugyanakkor a hazai és régiós piacon stagnálás körüli számokat várnak. Összességében tehát az euróban számolt bevételek csökkenése tűnik a legvalószínűbbnek. Mindezt nemcsak a devizaárfolyamok kedvezőtlen mozgása, de a gyógyszeriparra jellemző árerózió is „fűti”, amit új termékek bevezetésével, és volumennövekedéssel próbálnak kompenzálni.
Ráadásul az üzleti eredményhányad tovább fog mérséklődni, vagyis a csökkenő bevételre vetítve alacsonyabb üzemi eredmény várható, a 2013-as 13,8 százalékról 12-13 százalékra csökken a mutató értéke. Bogsch előrejelzése szerint a K+F költségek a bevétel 13 százalékát fogják kitenni, miközben az értékesítési és marketing költségek 31,5 százalékra emelkednek majd, a mostani 30 százalék alatti értékről.
A 2013-as negyedik negyedéves számokkal kapcsolatban Bogsch elismerte, hogy alapvetően csalódást okoztak. Szinte minden valutaárfolyam a Richter szempontjából negatív irányba változott, ugyanakkor a vezérigazgató kiemelte, hogy a ténylegesen realizált pénzügyi veszteség nem volt magas. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az összesen 200 millió eurós hitelállománynak megfelelő devizaeszközt tart a vállalat, így finanszírozási oldalon az árfolyammozgások különösebb károkat nem okoznak. Persze az eredmény oldalon káros, lásd a 2014-es fentebbi előrejelzést.
Amit még kiemelt a menedzsment, hogy elsősorban egyszeri tételek okozták a negyedik negyedéves csalódást keltő számokat, hiszen a leírások a vállalat könyvét érintették, de pénzügyi helyzetét nem. A Richter a K+F kiadásokat egyből költségként elkönyveli, vagyis a mostani PregLem PGL2 molekulával kapcsolatos tavalyi negyedik negyedéves 1,7 milliárdos leírásra azért került sor, mivel az a PregLem felvásárlásával került a Richter könyveibe. A svájci cég ugyanis a kutatásra fordított költségeket eszközként felvezette könyveibe.
A szerző rendelkezik Richter részvényekkel.
mfor.hu