Bokros Lajos a GKI Gazdaságkutató Zrt. által rendezett "Reform recesszióban" című konferencián kifejtette: prognosztizálható a dollár értékvesztése, és ez mindenképpen érinteni fogja Magyarországot is. A volt pénzügyminiszter pesszimistán látta annak a lehetőségét, hogy globálisan új felügyelő intézményeket lehetne kiépíteni a világ bankrendszerének ellenőrzésére. Arra azonban lát jeleket, hogy az Európai Unióban erősödjön a pénzintézeti szektor szabályozása, a bankrendszer tevékenységének ellenőrzése.
Túlságosan eladósodtunk az elmúlt évtizedben
Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke szerint az elmúlt tíz év gazdaságpolitikája vezetett oda, hogy Magyarországon a lakosság túlzott mértékben eladósodott, és főleg devizában vannak kölcsönei. Hozzátette: a bankok kockázatvállalási hajlandósága lecsökkent, egy-egy vállalat hitelezésénél sokkal inkább az adott cég ágazatának megítélését, a vállalat jövőbeni kilátásait veszik figyelembe, mint a cég múltbeli teljesítményét, eredményeit.
Nem lehet gyorsan kamatot csökkenteni
A magyar kamatszint nem extrém magas, egy radikális kamatcsökkentés valutaválsághoz vezetne - jelentette ki Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke csütörtökön a GKI Gazdaságkutató által rendezett konferencián.
Magyarország kockázati felára ma jóval nagyobb, mint a lengyel, vagy a cseh, sőt még a román és a bolgár felárnál is magasabb, ami alapvetően meghatározza a magyar kamatszintet - tette hozzá.
A magyar állampapírpiac stabilizálódott, ma nincs 10 százalékos hozam felett egyetlen hosszú lejáratú állampapír sem, noha tavaly októbertől hosszú ideig nem lehetett eladni 10 százalékos hozam alatt - tette hozzá.
Az alelnök elmondta: az Európai Központi Bank legutóbb szerdán üzente meg az MNB-nek, hogy refinanszírozási hitel ellentételeként nem fogad be magyar állampapírt fedezetként.