A "bölcsek tanácsaként" is emlegetett csoport vezetőjének kiszemelt Gonzálezt még 2007 decemberében kérték fel arra, hogy 10-12, tekintélyes szakembert gyűjtsön maga köré, és alkossanak 2030-ig előretekintő jövőképet Európa számára. A csoport végül 2008 októberében kapott hivatalos megbízást a munkára. González az elkészült jelentést szombaton adja át Herman Van Rompuynek, az Európai Tanács elnökének.
Pénteki médiabeszámolók szerint az ajánlások közt szerepel az, hogy az uniós országok hangolják össze jobban költségvetési és pénzügyi politikájukat. Ez a gondolat különös jelentőséget nyert most, amikor péntek délután az euróval fizető országok vezetői rendkívüli csúcstalálkozóra gyűltek össze Brüsszelben - azzal a céllal, hogy a legmagasabb szinten is megerősítsék a fizetésképtelenség szélére sodródott Görögország pénzügyi megtámogatását. Önmagában az, hogy ez a pénzügyi mentőöv szükségessé vált, ékes bizonyítéka annak, hova vezethet, ha egy tagország átláthatatlan és felelőtlen pénzügyi politikát folytat hosszú időn át, mintegy "észrevétlenül".
"Arra nem tettünk kísérletet, hogy megoldjuk az euróválságot" - mondta Rainer Münz, a González vezette csoport tagja. Emlékeztetett arra, hogy ez nem is volt a feladatuk, hiszen amikor a megbízást kapták, még nem bontakozott ki a globális pénzügyi és gazdasági válság.
Értesülések szerint a reflexiós csoport nem tesz olyan javaslatot, hogy a szorosabb költségvetési és pénzügypolitikai koordináció érdekében növeljék a központi brüsszeli bürokráciát, illetve hogy plusz jogosultságokat telepítsenek az EU legfőbb végrehajtó szervéhez, az Európai Bizottsághoz. Ehelyett elegendőnek tartanák a tagállamok kormányai közötti intenzívebb együttműködést.
A González-csoport 35 oldalas javaslatgyűjteménye az éghajlatvédelem, a migráció és az energiagazdálkodás területén is megfogalmaz elképzeléseket.
MTI/Menedzsment Fórum