Alaposan felkorbácsolhatja az amúgy is bankárellenes indulatokat az Egyesült Államokban a New York-i Fednél tegnap kirobbant "bennfentes ügy". A területi Fed egyik elnöke ugyanis, aki a Goldman Sachs igazgatóságának is tagja, megkérdőjelezhető módon vásárolt Goldman-részvényeket és kaszált velük nagyot abban az időszakban, amikor a Fed és a kormányzat éppen a pénzintézet megmentésén dolgozott, elkerülendő a bedőlését - írja a Wall Street Journal.
Az összeférhetetlenségi problémát alapjában az az előírás okozza, amely szerint a Fed vezető tisztségviselői nem rendelkezhetnek részvénytulajdonnal a felügyeletük alá tartozó kereskedelmi bankokban. Stephen Friedman New York-i Fed-elnök részvényeivel nem is volt probléma egészen tavaly őszig, mivel a Goldman Sachs addig befektetési bankként működött.
Azonban szeptemberben a Goldman kereskedelmi bankká alakult, amihez a területi Fed meglepően gyorsan és rugalmasan asszisztált. Az átalakulásra azért volt szükség, hogy így szorosabb Fed-felügyelet alá kerüljön, de még inkább azért, mert így olyan forrásokhoz férhetett hozzá azonnal, melyek csak a kereskedelmi bankoknak álltak a rendelkezésére, a befektetési bankoknak nem.
A Goldman kereskedelmi bankká alakulását követően nem sokkal tízmilliárd dolláros állami tőkeinjekciót is kapott fizetőképessége megőrzése érdekében. Friedman, aki korábban vezette a Goldmant, ekkor már jelentős részvénycsomaggal rendelkezett a társaságban. A Fed akkori kormányzója, a jelenlegi pénzügyminiszter kérelmezte, hogy adjanak felmentvényt Friedmannek az összeférhetetlenségi szabály alól, s ne kelljen nyomott áron megválni részvényeitől a válság legsötétebb óráiban. Erre azért is szükség volt, mert a New York-i Fed nem sokkal korábban vesztett el egy másik elnökségi tagot, a Lehman Brothers volt vezetőjét.
Friedmant decemberben már aggasztotta a felmentvény megszületésének késedelme, de a Fed tisztségviselői megnyugtatták, hogy az meg fog érkezni. December 17-in Friedman úgy érezvén, hogy így is, úgy is megkapja a részvénytartási engedélyt, vásárolni kezdett a nyomott árú GS-részvényekből, akkor 37 300 darabot 80,7 dollár körüli áron. Január végén megkapta Friedman a felmentvényt, a következő nap újra vásárlásokba kezdett, 15 300 részvényt vett 66-67 dollár körüli árakon.
Februárt követően a Goldman részvényei emelkedni kezdtek a hírre, hogy a bank akár vissza is tudná fizetni a 10 milliárd dolláros állami tőkeinjekciót, később meglepően jó első negyedéves profitról jelentett, s bejelentette, hogy nyilvános kibocsátással 5 milliárd dollár tőkét vonna be. Az azóta bekövetkezett áremelkedéssel 2,7 millió nem realizált árfolyamnyeresége keletkezett Friedmannek - közli a Napi Gazdaság.
A New York-i Fed tisztségviselői a Wall Street Journalnek annyit mondtak, hogy addig nem is tudtak Friedman újabb vásárlásairól, amíg a sajtó meg nem kereste őket ezzel. Bár Friedman és Timothy Geithner pénzügyminiszter nem kívánták kommentálni az ügyet, és úgy tűnik, érvényben lévő szabályt nem sértett a Goldman-igazgató, vannak más vélemények is. Jerry Jordan, a clevelandi Fed volt elnöke szerint egyszerűen összeférhetetlen, amit Friedman művelt, és a Goldman átalakulása után azonnal le kellett volna mondania a Fedben betöltött tisztségéről.