3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi évekhez hasonlóan az idén is úgy döntött az Európai Bizottság, hogy 15 másik országgal együtt Magyarország gazdaságáról is úgynevezett mélyreható vizsgálatot készít - közölte pénteken Pierre Moscovici gazdasági biztos.

Brüsszel korábban azt állapította meg, hogy a magyar gazdaság vizsgált makromutatói nem mutatnak túlzott egyensúlytalanságot, de a testület döntő politikai lépéseket igénylő egyensúlytalansági tényezőket talált. A tavaszra elkészülő elemzés, akárcsak Írország, Spanyolország és Franciaország esetében, azt hivatott feltárni, hogy továbbra is fennállnak-e ezek kockázatok. Brüsszel 11 mutatót vizsgál, amelyek alapján tavasszal megállapítja majd, fennáll-e a vizsgált országokban egyensúlytalanság, és ha igen, túlzott-e vagy igényel-e döntő politikai lépéseket.

A külső egyensúly vizsgálatakor Brüsszel azt nézi, hogy a tagállamok folyó fizetési mérlegének három éves átlaga a +6 és -4 százalék közötti sávba esik-e a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítva. A nettó nemzetközi befektető pozíciónak a GDP 35 százalékánál nem szabadna nagyobb hiányt mutatnia, míg az exportpiacon egyik országnak sem szabadna öt év alatt 6 százaléknál nagyobb visszaesést elszenvednie. Ide tartozik még, hogy a nominális fajlagos munkaerő-költségnek nem szabad 12, illetve az euróövezetben 9 százaléknál nagyobb mértékben növekednie. A bizottság az inflációval korrigált devizaárfolyamot is számításba veszi, amelynél 3 év alatt 11 százalékos, illetve az euróövezetben 5 százalékos kilengés megengedett.

A belső egyensúlynál górcső alá veszik a magánszektor konszolidált adósságát, amelynél a GDP 133 százaléka a tűréshatár, illetve azt is megnézik, hogyan alakult a vállalati hitelezés. Nyom a latban az ingatlanpiac helyzete is, ahol éves szinten 6 százalékos árváltozásnál húzták meg a vonalat. Figyelembe veszi a brüsszeli testület továbbá az állam eladósodottságát, amely a GDP 60 százaléka lehet. Ezen kívül az is számít, hogy a munkanélküliség átlaga az elmúlt 3 évben meghaladta-e a 10 százalékot, valamint, hogy a pénzügyi szektorral szembeni követelések változtak-e 16,5 százaléknál jelentősebb mértékben.

A bizottság közleményében hangsúlyozza: nem mechanikus, gépies folyamatról van szó, nem arról, hogy ha egy ország valamelyik mutatója átlépi a küszöböt, akkor azonnal megszólal a vészcsengő, hanem a mutatók által alkotott összképet vizsgálják, és a tagállamok hatóságaival is egyeztetnek a mélyreható vizsgálatok elkészítésekor.

Horvátország, Olaszország és Szlovénia gazdaságáról azért készül mélyreható vizsgálat, hogy kiderüljön: a korábban megállapított túlzott egyensúlyhiány továbbra is fennáll-e. Belgium, Bulgária, Németország, Hollandia, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság esetében a vizsgálat célja annak feltárása, hogy a korábban megállapított egyensúlytalansági tényezők közül melyeket sikerült leküzdeniük. Portugáliáról és Romániáról először készül mélyreható gazdasági vizsgálat.

A bizottság külön emlékeztet, hogy ha egy ország ellen túlzott egyensúlyhiány miatt eljárás indul, és az adott tagállam nem teszi meg a kellő erőfeszítéseket ennek megszüntetésére, akkor akár GDP-je 0,1 százalékának megfelelő büntetést is kaphat. Ez a szabály csak az eurózóna országaira érvényes.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!