3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az arany idei féléves vesszőfutásának köszönhetően minden magyar 872 forintot bukhatott a jegybank aranytartalékain.

Tavaly év végéhez képest 26 százalékkal értékelődött le az arany jegyzése a nemzetközi tőzsdéken. A december végi 1675 dolláros unciánkénti ár egészen 1234 dollárig "szánkózott" le hat hónap alatt. Ráadásul a csökkenés havi üteme még úgy is egyre gyorsult, hogy múlt hét pénteken, a félév utolsó kereskedési napján jelentősebb pozitív elmozdulás volt a jegyzésben.

Ugyan a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékainak júniusi szintjét csak holnap fogjuk megismerni, viszonylag könnyen ki lehet számítani, mennyit buktunk az aranyon. A jegybanknak ugyanis 99 ezer uncia aranya van, amely tavaly december végén 164 millió dollár értékben szerepelt az MNB mérlegében. Mivel az arany a tőzsdei jegyzések alapján félév alatt elvesztette értékének bő negyedét, így értelemszerűen a jegybank könyveiben is ennyivel csökkenhetett az aranytartalék értéke.

Vagyis, a 164 millió dollárnyi december végi tartalékkal szemben 122 milliónyi aranyértéket jelenthet holnap az MNB. Ez dollárban 42 millió, míg forintban 8,6 milliárdos  veszteséget jelent. A 99 ezer uncia arany forintban kifejezett leértékelődése (-24%) egyébként valamivel kevesebb, mint a dollárban kiszámolt (-26%), ami annak köszönhető, hogy az aranyat dollárban jegyzik, a dollár pedig 2013 első felében mintegy 2,4 százalékkal erősödött a forinthoz képest.

Ezek alapján az ország valamennyi állampolgára 872 forintot vesztett a rá eső aranytartalékon. A 9,9 millió magyar állampolgár mindegyikére pedig a december végi 3664 forintnyi aranytartalékkal szemben csak 2792 forint jut.

Miért szakad az arany ára?

Miután a 2008-as pénzügyi, majd az azt követő gazdasági válságtól való félelem 2011 szeptemberére 1800 dollár felé hajtotta az arany unciájának árát, a nemesfém másfél éven keresztül oldalazott egy viszonylag széles sávban. A jegyzés annak ellenére nem tudott érdemi növekedést elérni ebben az időszakban, hogy a jegybankok öntötték a pénzt a piacokra, a reálgazdaságok, főleg az európai komoly lejtőre került.

Az arany árának elmúlt 5 éve (Bloomberg)

Sőt, az arany idén márciusban sem tudott erősödni, pedig a ciprusi bankválság, illetve a japán jegybank által beindított pénznyomda jó alapot szolgáltatott volna rá. Mivel emelkedni nem tudott, így áprilisban beszakadt.

Májusban ugyan valamennyire korrigált az árfolyam, de a jegyzésnek nem tettek jót a Fed monetáris lazítási programja körüli találgatások. A QE3 eszközvásárlásainak mérséklése ugyanis kevesebb szabad forrást "tenne" a pénzügyi rendszerbe, amely értelemszerűen csökkentené azt a keretet, amiből a piaci szereplők aranyvásárlásait finanszírozhatják. Ráadásul ezen felül még két fontos üzenetet is "magában hordoz": egyrészt kevésbé kell félni az inflációtól, vagyis a dollár elértéktelenedésétől, másrészt arra is utal, hogy az amerikai reálgazdaság elkezdett magára találni, a munkaerőpiac erősödik, így ezen a fronton is elmúlhat a világvége hangulat.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!