A Fehér Ház több mint húsz nagybankot és egyéb pénzintézeteket sarcol meg annak a veszteségnek a megtérítésére, amely a Wall Street-i cégek megmentését célzó tavaly előtti rendkívüli segélyprogramban keletkezett. A kormány összesen 117 milliárd, ebből az elkövetkező tíz év során 90 milliárd dollárt akar begyűjteni a bankoktól.
"Vissza akarjuk kapni a pénzünket" - fogalmazott az elnök, utalva a szövetségi kormány által a bankoknak nyújtott 700 milliárdos segélyprogramra (TARP), ami mintegy 117 milliárd dolláros veszteséggel fog zárulni. Az Obama-adminisztráció tavaly augusztus óta tervezi, hogy valamilyen formában - mint Obama csütörtökön fogalmazott - az utolsó centig visszafizetteti a krízis idején nyújtott segélyeket. A Fehér Házban különösen annak nyomán erősödött meg ez a törekvés, hogy a közvélemény felháborodott: a bankoknál a válsághelyzet után rekord nagyságú jutalmakat fizettek ki, és folytatódnak a kockázatos pénzügyi műveletek. Obama is felháborodását fejezte ki amiatt, hogy a bankoknál - miközben az adófizetők pénzéből mentették meg őket - "obszcén" nagyságú jutalmakat fizetnek ki.
Elemzők szerint az elnöknek a bankok megsarcolásával nyilván az is a szándéka, hogy az idei választási évben - amikor a két számjegyű munkanélküliség leszorításával is gondok lesznek - csillapítsa a közvéleménynek a bankok magatartása miatti dühét. A Fehér Házból kiszivárgott nem hivatalos értesülés szerint a TARP-díj fizetése alól mentesítenék a kisegített autóipari vállalatokat - a General Motorst és a Chryslert -, valamint az AIG óriásbiztosítót, jóllehet várhatóan éppen ezek a cégek fogják produkálni a segélyprogram veszteségeinek döntő hányadát.
Az úgynevezett felelősségi díj programja várhatóan 10 évnél tovább fog tartani, és az 50 milliárd dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkező, mintegy 50 cégre - bankokra, brókercégekre és biztosítókra - fog kiterjedni, amennyiben azt a kongresszus jóváhagyja. Az elképzelés szerint olyan vállalatokra is kivetnék a díjat, amelyek már teljes egészében megtérítették a nekik nyújtott segítséget, illetve amelyek nem is részesültek közvetlen állami segélyben. A kormányzati indoklás szerint a TARP 2008 őszén véget vetett a pénzügyi pániknak, s ebből minden jelentős pénzintézetnek haszna származott, olcsóbban jutottak hitelekhez. A kormány szerint a Wall Street-i cégek, ha kimagaslóan nagy jutalmakat tudnak fizetni vezetőiknek, akkor képesek lesznek az új díj befizetésére is. Az amerikai bankárszövetség közölte: a kormánynak várhatóan egyáltalán nem lesznek veszteségei a bankoknak adott tőkeinjekciókból, a segélycsomag veszteségeit az AIG és az autógyártók produkálják.
MTI