3p

Az amerikai kormány a 2008-as pénzügyi válság kapcsán "felelősségi díjat" ró ki a vezető bankokra - ezt csütörtökön jelentette be Barack Obama elnök, aki "obszcén banki jutalmakat" emlegetett.

A Fehér Ház több mint húsz nagybankot és egyéb pénzintézeteket sarcol meg annak a veszteségnek a megtérítésére, amely a Wall Street-i cégek megmentését célzó tavaly előtti rendkívüli segélyprogramban keletkezett. A kormány összesen 117 milliárd, ebből az elkövetkező tíz év során 90 milliárd dollárt akar begyűjteni a bankoktól.

"Vissza akarjuk kapni a pénzünket" - fogalmazott az elnök, utalva a szövetségi kormány által a bankoknak nyújtott 700 milliárdos segélyprogramra (TARP), ami mintegy 117 milliárd dolláros veszteséggel fog zárulni. Az Obama-adminisztráció tavaly augusztus óta tervezi, hogy valamilyen formában - mint Obama csütörtökön fogalmazott - az utolsó centig visszafizetteti a krízis idején nyújtott segélyeket. A Fehér Házban különösen annak nyomán erősödött meg ez a törekvés, hogy a közvélemény felháborodott: a bankoknál a válsághelyzet után rekord nagyságú jutalmakat fizettek ki, és folytatódnak a kockázatos pénzügyi műveletek. Obama is felháborodását fejezte ki amiatt, hogy a bankoknál - miközben az adófizetők pénzéből mentették meg őket - "obszcén" nagyságú jutalmakat fizetnek ki.

Elemzők szerint az elnöknek a bankok megsarcolásával nyilván az is a szándéka, hogy az idei választási évben - amikor a két számjegyű munkanélküliség leszorításával is gondok lesznek - csillapítsa a közvéleménynek a bankok magatartása miatti dühét. A Fehér Házból kiszivárgott nem hivatalos értesülés szerint a TARP-díj fizetése alól mentesítenék a kisegített autóipari vállalatokat - a General Motorst és a Chryslert -, valamint az AIG óriásbiztosítót, jóllehet várhatóan éppen ezek a cégek fogják produkálni a segélyprogram veszteségeinek döntő hányadát.

Az úgynevezett felelősségi díj programja várhatóan 10 évnél tovább fog tartani, és az 50 milliárd dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkező, mintegy 50 cégre - bankokra, brókercégekre és biztosítókra - fog kiterjedni, amennyiben azt a kongresszus jóváhagyja. Az elképzelés szerint olyan vállalatokra is kivetnék a díjat, amelyek már teljes egészében megtérítették a nekik nyújtott segítséget, illetve amelyek nem is részesültek közvetlen állami segélyben. A kormányzati indoklás szerint a TARP 2008 őszén véget vetett a pénzügyi pániknak, s ebből minden jelentős pénzintézetnek haszna származott, olcsóbban jutottak hitelekhez. A kormány szerint a Wall Street-i cégek, ha kimagaslóan nagy jutalmakat tudnak fizetni vezetőiknek, akkor képesek lesznek az új díj befizetésére is. Az amerikai bankárszövetség közölte: a kormánynak várhatóan egyáltalán nem lesznek veszteségei a bankoknak adott tőkeinjekciókból, a segélycsomag veszteségeit az AIG és az autógyártók produkálják.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!