3p

A CNBC amerikai gazdasági hírtelevízió szerdán több tudósításban, Budapestről számolt be arról, hogy Magyarország "a hitelválság első vonalaiban találta magát".

A "Magyarországi válság" című tudósítások hangsúlyozták: a magyar kormány erőfeszítései arra irányulnak, hogy megnyugtassák a nemzetközi piacokat, az ország át fogja vészelni a pénzügyi válságot.

Simor András MNB-elnök az CNBC-nek elmondta, hogy Magyarország nem követi Izland útját, a két ország pénzügyi helyzete nem hasonlít egymásra. Bajnai Gordon gazdasági miniszter egyebek mellett rámutatott, hogy a magyar bankok rendkívül nyereségesek voltak az utóbbi években. Urbán László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese is arról biztosított: a magyar bankrendszer nem az izlandi úton halad.

A CNBC kommentátora utalt arra, hogy Magyarország és Izland között több lényeges hasonlóság van: a folyó fizetési mérleg nagy hiánya, a hitelállomány gyors növekedése az utóbbi években és a devizahitelek nagy aránya.

Bartosz Pawlowski, a TD Securities pénzügyi tanácsadó cég szakértője rámutatott: Magyarország nem fogja követni Izland példáját. Az ország az Európai Unió tagja, máris segítséget kapott az Európai Központi Banktól, ezenkívül a magyar bankszektorban nagyon erős a külföldi jelenlét. A szakértő szerint Magyarország tanulmányozhatja és elkerülheti az izlandi összeomlást, egy sor jó intézkedést hozhat bankrendszere védelmében.

A CNBC riportere a Parlament épülete elől tudósított; arról beszélt, hogy a spekulánsok arra számítanak, Izland után Magyarország lesz a globális pénzügyi válság következő áldozata. Simor András úgy fogalmazott: a két országban csak az a közös, hogy mindkettő kicsi és termálvizekben gazdag. Kifejtette, hogy a kormány és a jegybank az elmúlt 10 napban fontos lépéseket tett: a kormány meghúzta a nadrágszíjat, csökkentette az idei költségvetés hiányát fél százalékkal.

Arra a kérdésre, hogy a kisebbségi kormány képes-e határozott fellépésre, úgy felelt: a kormány mindent megtesz, amit tud ezekben a nehéz időkben. Arról is beszélt, hogy az 5 milliárd dolláros EKB-hitelkeretet nem a nemzeti valuta védelmére fordítják, hanem arra, hogy biztonsági hálót teremtsenek a devizapiacon. Kifejtette, hogy normális piaci körülmények között Magyarországnak nem volna szüksége a Nemzetközi Valutaalap segítségére, most viszont "őrült idők" járnak, amikor "őrült óvintézkedéseket" kell tenni. "Éppen ezt tesszük, olyan védelmi vonalakat emelünk, hogy a piac ne tartsa azokat érdemesnek megtámadni".

Simor András ahhoz hasonlította a piaci helyzetet, amikor egy csoport antilop rohan a szavannán, az egyikük 2 méterre lemarad, az oroszlánok utolérik és felfalják, majd a következő antilop után vetik magukat. "A kérdés tehát az, hogy Magyarország kellő védelmet kaphat-e az IMF-től, az Európai Bizottságtól, az EKB-tól és mindenki mástól, hogy a következő célpont biztonságban legyen?" - mondta.

Bajnai Gordon arról beszélt, hogy a világban pánik van és a befektetők néha álhíreket követnek. Néha egyesek pletykákat gerjesztenek, "láttunk néhány nagyon szándékos lépést bizonyos spekulánsok részéről Magyarország megtámadására". Arra a kérdésre, hogy miféle támadást hajtottak végre, kifejtette: támadás érte a forintot, megtámadták az államkötvényeket és néha részvényeket is, különösen az OTP-papírokat.

A CNBC úgy fogalmazott, egy kissé borúlátó kép alakult ki Magyarországról, különösen azután, hogy az MNB a forint védelmében szerdán rendkívüli intézkedést hozott az irányadó kamat emeléséről. A tévé szerint az Európai Unióban sokan tartanak a dominó hatástól.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!