2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt héten bejelentett egyenlegjavító program elemei azt jelzik, hogy a magyar kormány most már kész szembenézni az euróövezeti adósságválság súlyosságával - vélekedtek az elemzők.

A Capital Economics az egyenlegjavító program kapcsán elmondta, hogy a kormány ezúttal a piaci nyomás kényszere nélkül tett "bizonyos engedményeket" a valutaalapnak.

Ezzel kapcsolatban megjegyezték, hogy Magyarország eddig általában csak akkor tett engedményeket, amikor a forint a 300 forint/eurós árfolyamszint fölé gyengült.

A Capital Economics londoni elemzői közölték: az ő értelmezésük szerint az egyenlegjavító programban foglaltak azt mutatják, hogy a magyar kormány "végre szembesült azzal", hogy mennyire súlyos a valutaunió válsága.

A cég szerint bár az év korábbi szakaszában az volt az uralkodó nézet a piacokon, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) hosszabb távú refinanszírozási műveletei és a Görögországnak nyújtott újabb segélyek véget vethetnek az euróválságnak, ma már úgy tűnik, hogy a válság vége még mindig több évnyire van.

Emellett most már a magyar választási ciklus is kezd szerephez jutni, mivel a kormány nyilvánvalóan igyekszik elkerülni, hogy az euróválság bármilyen átszűrődő hatása éppen a 2014-es választások hajrájában sújtsa a magyar gazdaságot.

Mindez a Capital Economics szerint azt is jelenti, hogy a kormány inkább előbb, semmint később - vagyis a következő 6-9 hónapban - szeretné az IMF/EU-megállapodás megkötését. Ha ugyanis az egyezmény ezen az időtávon belül létrejön, és népszerűtlen reformintézkedéseket is tartalmaz, a kormánynak még maradna ideje arra, hogy a választások előtt támogatottsága helyreállítására összpontosítsa tevékenységét - fejtegették a cég elemzői.

A Capital Economics a kormányzati makrovárakozásokat "ambiciózusnak" nevezték. Kiemelték azt a véleményüket, hogy az euróövezeti recesszió mélyül, és ez erőteljesen sújtani fogja a magyar exportot, amely jelenleg a magyar gazdaság egyetlen hajtóereje. A belső fogyasztás a feszes hitelkondíciók és a költségvetési szigor miatt ugyanis még mindig zsugorodik.

A ház elemzői mindezt összegezve közölték, hogy az idén 1,5 százalékos, és jövőre is még 0,5 százalékos visszaesést várnak a magyar gazdaságban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!