EUR/HUF: 307,60-ról 306,60-ig erősödött a forint az euróval szemben, ami megfelel a távol-keleti kereskedéskor kialakult szinttel. A szeptemberi előzetes ipari termelési adat egy tized százalékos visszaesés helyett három százalékkal emelkedett, ami valamelyest segíthette a forint erősödését, de mindez igaz lehet a német külkereskedelmi adatokra is.
A szeptemberi germán külkeregyenleg nagyot emelkedett az export emelkedése és az import esése következtében. A legfontosabb kereskedőpartnerünk gazdasága a romló körülmények ellenére jól tartja magát.
EUR/USD: Európa harmadik legnagyobb gazdaságának 1900 milliárd eurós adósságállománya került a rivaldafénybe. Berlusconi kormányának kellene olyan erőfeszítéseket felmutatni, melyek segítségével ezt a magas adósságszintet csökkenőpályára képes állítani belátható időn belül. Tegnap, amikor az a hír keringett, hogy az olasz kormányfő lemond, az euró azonnal erősödni kezdett, majd a cáfolatra visszagyengült. Egy új kezdetet Itália kormányzásában tehát reményteli fordulatként értékelne a piac.
Ma az olasz törvényhozás a tavalyi költségvetési számokról fog szavazni. Ha nem lesz meg a kormánytöbbség, akkor Berlusconira erősödő nyomás nehezedhet, ami a lemondás felé terelheti őt. Esetleges lemondása ugyanakkor nem okozna nagy fordulatot összességében, mivel az olasz ellenzék tarsolyában sincsenek csodaszerek, sőt még az is kérdéses lenne, hogy egy új miniszterelnök szándékozna-e radikális tetteket végrehajtani.
Az EUR/USD egyelőre az 1,3740 és 1,3780 között ingadozik, a dollár /forint árfolyama 224-ről 222,50-ig esett.
CHF/HUF: A deflációs félelmeket a tegnapi inflációs számok megerősítették, így szárnyra kaptak a találgatások, hogy az SNB magasabbra emelheti a közeljövőben az 1,20-as árfolyamküszöböt. Ezért 1,2450-ig gyengült az euró a frankkal szemben.
Amint újabb félelmek, bizonytalanságok merülnek fel az eurozóna háza tája felől, akkor ismét visszarendeződhet 1,22 közelébe az árfolyam. A CHF/HUF árfolyama a frank gyengülése miatt 247 alá esett.
mfor.hu