Egyre kevésbé bízhatunk Európában, pedig más esélyünk nincs
"A külső környezetben egyáltalán nem látszik javulás, amiben korábban reménykedtünk. Emellett nem tudni, hogy az átmeneti javulások mennyire valódiak, és mennyiben csak elfedik a problémákat" - mondta szerdán Oszlay András, a Takarékbank elemzője.
A gyenge növekedés ellenére Magyarország az inflációban a legmagasabb értékkel rendelkező országok közé tartozik, ez pedig arra utal, hogy a gazdaságban strukturális problémák is vannak. "A jelek szerint nem csak a kedvezőtlen külső konjunktúra elszenvedői vagyunk, hanem vannak olyan problémák, melyek egy részére még nem született válasz" - emelte ki Oszlay.
"Korábban abban bíztunk, hogy a második félévben Európában kedvezőbb gazdasági kilátások lesznek, azonban a konjunktúramutatók alapján elhúzódó, mélyülő recesszióra lehet számítani az eurózónában, a harmadik negyedévben akár a német gazdaság is minimális visszaesést mutathat negyedév/negyedév alapon" - mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
A fenti problémák miatt a korábbinál pesszimistább prognózisokat tett közzé a Takarékbank: a cég szakemberei az idei évre 0,8 százalékos gazdasági visszaesést várnak, míg jövőre szerintük 1,3 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság. Ugyanakkor a 2013-as adattal kapcsolatban kiemelték, hogy negatív irányú kockázatok vannak, ha az Európai Központi Bank (EKB) kötvényvásárlási programja képtelen lesz megfékezni a recessziót és az adósságspirált az eurózóna perifériáján, akkor várhatóan lefelé kell módosítani a jövő évi előrejelzést.
"A bankok továbbra is magas hitel/betét aránya miatt egy elhúzódó mérlegkiigazításra kell számítani, a lakosság eladósodottsága miatt várhatóan a következő években sem lesz belső kereslet. Éppen ezért csak a kedvező nemzetközi konjunktúráért imádkozhatunk, de amíg Európa recesszióban van, addig ebben is nehéz bízni" - hangsúlyozta Suppan.
Még nincs beárazva az IMF-megállapodás
Az állampapírpiacon hatalmas forrásbeáramlás volt az utóbbi időszakban, ez teszi lehetővé, hogy a bankrendszerből történt hatalmas forráskivonás ellenére nincs komolyabb összeomlás. Enélkül sokkal mélyebb recesszióban és alkalmazkodási kényszerben lennénk - vázolta fel Suppan Gergely.
Az elemző kiemelte, hogy a kötvényaukciókkal eddig nem volt komoly probléma, ha ez fennmarad, akkor akár 2014 elejéig is kihúzhatjuk devizaforrásbevonása nélkül. Ugyanakkor a devizakötvényeink hozama a piacon még nagyobb mértékben visszaesett, ezért a mostani szinteken egyre nagyobb lehet a kísértés, hogy akár már az IMF-megállapodás előtt kilépjünk a piacra devizakötvénnyel.
"Az utóbbi hónapok kedvező kötvénypiaci folyamatai szerintem 80 százalékban annak köszönhetők, hogy kiárazódott az euró összeomlásának veszélye, az IMF-megállapodást még nem árazták be, ezért egy esetleges kedvező megegyezés után további 50-70 bázisponttal szakadhatnának a hozamok" - véli Suppan.
Tömeges áfacsökkentés segíthetne a gazdaságon?
A sajtóbeszélgetésen az elemzők felvetettek egy érdekes megoldási javaslatot: Suppan Gergely szerint sokat segíthetne a gazdaságon egy tömeges áfacsökkentés. Szerinte többek között az élelmiszerek, a lakásfelújítás és az autójavítás területén is vissza lehetne vágni az áfát 5 százalékra. Ez ugyan több százmilliárdos kiesést jelenthetne a költségvetésben, de a fehéredés miatt ennek jelentős része megtérülne.
Beke Károly
mfor.hu