3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rossz helyen keresgélnek a piaci szereplők, amikor különböző forintárfolyam-küszöbökre helyezik a hangsúlyt annak előrejelzéséhez, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mikor állítja le enyhítési ciklusát, mikor hajt végre intervenciót és mikor emeli alapkamatát - vélekedtek budapesti tárgyalásaikról pénteken ismertetett beszámolójukban londoni pénzügyi elemzők.

A Morgan Stanley közgazdászai, akik a héten tettek tájékozódó látogatást Budapesten, a tapasztalataikról összeállított elemzésükben közölték: szerintük az MNB legutóbbi stressztesztjeinek eredményei azt mutatják, hogy a magyar jegybank "fájdalomküszöbe" valószínűleg jóval gyengébb forintárfolyamon van, mint korábban. Ugyanezt állapították meg legutóbbi budapesti tárgyalásaik alapján más nagy londoni házak elemzői is.

A Nomura elemzői - akik a minap szintén Budapesten tárgyaltak - Londonban ismertetett beszámolójukban közölték: tapasztalataik szerint az MNB a legújabb stressztesztek alapján azt a nézetet vallja, hogy a legutóbbi csúcsértékeknél sokkal gyengébb forintárfolyam lenne csak káros a pénzügyi stabilitásra.

Az MNB stratégiája a jelek szerint az, hogy "ha minden kötél szakad", például a forint 340 forint/euró fölé gyengül, akkor devizapiaci intervenció helyett inkább kamatemelés legyen, de egyébként a jelenlegi - vagy esetleg normalizálódó - piaci kondíciók közepette, ha lehetséges, folytatni kell a kamatcsökkentéseket - állt a Nomura londoni beszámolójában.

A Morgan Stanley elemzői is arra a következtetésre jutottak pénteki beszámolójukban, hogy a legkisebb ellenállást az MNB számára rövid távon az alapkamat valamelyes további csökkentése kínálja, tekintettel az alacsony inflációra. Egyre valószínűbb azonban az is, hogy az MNB jelzi majd a piacnak, hogy tudatában van az árfolyam-kilengéseknek és azokat figyelembe veszi. Emellett adhat valamilyen formájú iránymutatást is piaci szereplőknek - akár már a jövő heti kamatdöntő ülésen - a jövőbeni kamatkilátásokról a bizonytalanság csökkentése érdekében - áll a Morgan Stanley pénteki elemzésében.

Mindent egybevetve a ház elemzői azt várják, hogy az MNB a jövő héten 0,10 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre, és 2,65 százalékos alapkamat eléréséig folytatja az enyhítést. Hozzátették: véleményük szerint az MNB jelentősebb forintgyengülés esetén is vonakodna a nagyarányú devizapiaci intervenciótól; ebben az esetben szerintük a legjobb opció a kamatemelés lenne.

A budapesti tárgyalások tapasztalatait összegző elemzés hangsúlyozza: ez messze nem azt jelenti, hogy a magyar monetáris döntéshozók a gyenge forintot pártolnák, csak azt, hogy toleránsak a forintgyengüléssel szemben mindaddig, amíg az nem veszélyezteti az inflációs célt és a pénzügyi stabilitást.

A Morgan Stanley szakértői hozzátették ugyanakkor, hogy saját számításaik szerint 315-320 forintos euróárfolyam középtávon már egyértelműen a 3 százalékos inflációs cél átlépésével járna. Elismerték mindazonáltal azt is, hogy ez a számítás nagyon bizonytalan, mivel az árfolyamból átszűrődő inflációs hatás idővel változik, emellett rövid távon az infláció valószínűleg alacsonyabb lesz az MNB által jelenleg vártnál, így a következő inflációs előrejelzéshez alacsonyabb kiindulópontot lehet majd figyelembe venni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!