3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Noha a bruttó adóssága csökkent az államnak tavaly év végével, a nettó adósság fokozatosan emelkedik.

A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi számlái szerint az előzetesen közöltnél kedvezőbb GDP-arányos államadósságról árulkodnak. Ahogy azt egy hónapja mi is megírtuk, az adósságráta az előzetes adatok szerint 77,3 százalék volt, ami megegyezett a 2013 végivel. Ha azonban ezredesjegyig nézzük a rátát, 0,092 százalékpontos csökkenés mutatkozott. Akkor azonban még nem volt ismert a nominális GDP mértéke. Ez 31 892 milliárd forint lett a Központi Statisztikai Hivatal pár héttel ezelőtti közlése szerint, ami a vártnál magasabb szintet jelent, így pedig az adósságrátát is lefelé mozdította el: 76,9 százalékra.

Noha a bruttó adósság fokozatosan csökken, az államháztartás nettó adóssága a növekvő trendet követi. Ugyan az előzetesen közölthöz képest lefelé korrigálták a nettó adósságrátát, 72,9 százalékra, az a harmadik negyedévhez képest 0,1 százalékpontos növekedést jelent még mindig. Előző év azonos időszakához mérten pedig ennél nagyobb mértékű az emelkedét. 2013 végén ugyanis még "csak" 71 százalék volt ez a ráta.

Vagyis az állam pénzeszközeinek az értéke nagyobb ütemben és fokozatosan épül le, mint a kötelezettségei, és ez tükröződik a magas nettó tartozás alakulásában. A pénzeszközök leépülése elsősorban a Kincstári Egységes Számlán felüli tételeket érinti, hiszen a KESZ állománya 2013 decemberéhez képest viszonylag magas volt 2014 végén.

Nagy ütemben épül le a nemzetgazdaság külső adóssága

A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2014. évben a GDP 5,9 százaléka (1896 milliárd forint) volt, csak a negyedik negyedévében pedig a negyedéves GDP 6,7 százalékát tette ki. 2014 negyedik negyedévében - az év végékre jellemzően – a háztartások készpénz és folyószámla állománya emelkedett. Ezen felül a jegybanki közlés szerint a tárgyidőszakban megfigyelhető a háztartások külföldi eszközökbe történő befektetéseinek növekedése, valamint a hosszú lejáratú állampapírok és a nem pénzpiaci befektetési jegyek tranzakcióból eredő állománynövekedése is.

A külföld nettó finanszírozási képessége (a nemzetgazdaság finanszírozási igénye) a 2014. évben a GDP -7,2 százalékát tette ki (-2282 milliárd forint) a pénzügyi számlák adatai szerint. A negyedik negyedévben pedig a GDP -10,1 százalékát tette ki (-878 milliárd forint).

Az eszközöket tekintve a külföldiek folyószámla betétekbe, hosszú lejáratú értékpapírokba és hazai tulajdonú vállalatok részvényeibe fektettek be, valamint jelentős mértékben nyújtottak hazai szereplőknek rövid lejáratú hiteleket. Ugyanakkor nagyarányban csökkent a hosszú lejáratú hitelek és az egyéb követelések állománya, döntően a központi kormányzat hitel-visszafizetése és az európai uniós támogatások felhasználása következtében. A külföldiek a kötelezettségeik közül a folyószámla betétek, a rövid lejáratú értékpapírok, valamint a tulajdonosi és egyéb tartozások állományát növelték. Csökkenés mutatkozott az egyéb betétek és a hosszú lejáratú értékpapírok esetében, ezen felül jelentős mértékű hiteltörlesztés is történt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!