A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi számlái szerint az előzetesen közöltnél kedvezőbb GDP-arányos államadósságról árulkodnak. Ahogy azt egy hónapja mi is megírtuk, az adósságráta az előzetes adatok szerint 77,3 százalék volt, ami megegyezett a 2013 végivel. Ha azonban ezredesjegyig nézzük a rátát, 0,092 százalékpontos csökkenés mutatkozott. Akkor azonban még nem volt ismert a nominális GDP mértéke. Ez 31 892 milliárd forint lett a Központi Statisztikai Hivatal pár héttel ezelőtti közlése szerint, ami a vártnál magasabb szintet jelent, így pedig az adósságrátát is lefelé mozdította el: 76,9 százalékra.
Noha a bruttó adósság fokozatosan csökken, az államháztartás nettó adóssága a növekvő trendet követi. Ugyan az előzetesen közölthöz képest lefelé korrigálták a nettó adósságrátát, 72,9 százalékra, az a harmadik negyedévhez képest 0,1 százalékpontos növekedést jelent még mindig. Előző év azonos időszakához mérten pedig ennél nagyobb mértékű az emelkedét. 2013 végén ugyanis még "csak" 71 százalék volt ez a ráta.
Vagyis az állam pénzeszközeinek az értéke nagyobb ütemben és fokozatosan épül le, mint a kötelezettségei, és ez tükröződik a magas nettó tartozás alakulásában. A pénzeszközök leépülése elsősorban a Kincstári Egységes Számlán felüli tételeket érinti, hiszen a KESZ állománya 2013 decemberéhez képest viszonylag magas volt 2014 végén.
Nagy ütemben épül le a nemzetgazdaság külső adóssága
A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2014. évben a GDP 5,9 százaléka (1896 milliárd forint) volt, csak a negyedik negyedévében pedig a negyedéves GDP 6,7 százalékát tette ki. 2014 negyedik negyedévében - az év végékre jellemzően – a háztartások készpénz és folyószámla állománya emelkedett. Ezen felül a jegybanki közlés szerint a tárgyidőszakban megfigyelhető a háztartások külföldi eszközökbe történő befektetéseinek növekedése, valamint a hosszú lejáratú állampapírok és a nem pénzpiaci befektetési jegyek tranzakcióból eredő állománynövekedése is.
A külföld nettó finanszírozási képessége (a nemzetgazdaság finanszírozási igénye) a 2014. évben a GDP -7,2 százalékát tette ki (-2282 milliárd forint) a pénzügyi számlák adatai szerint. A negyedik negyedévben pedig a GDP -10,1 százalékát tette ki (-878 milliárd forint).
Az eszközöket tekintve a külföldiek folyószámla betétekbe, hosszú lejáratú értékpapírokba és hazai tulajdonú vállalatok részvényeibe fektettek be, valamint jelentős mértékben nyújtottak hazai szereplőknek rövid lejáratú hiteleket. Ugyanakkor nagyarányban csökkent a hosszú lejáratú hitelek és az egyéb követelések állománya, döntően a központi kormányzat hitel-visszafizetése és az európai uniós támogatások felhasználása következtében. A külföldiek a kötelezettségeik közül a folyószámla betétek, a rövid lejáratú értékpapírok, valamint a tulajdonosi és egyéb tartozások állományát növelték. Csökkenés mutatkozott az egyéb betétek és a hosszú lejáratú értékpapírok esetében, ezen felül jelentős mértékű hiteltörlesztés is történt.
mfor.hu