A bank tőkehelyzete rendkívül szilárd, már most tudja teljesíteni az OTP a későbbi, szigorúbb követelményeket - hangzott el a társaság pénteki közgyűlésén. Az elnök-vezérigazgató kiemelte: mindezt úgy tudták teljesíteni, hogy a válság alatt a cég nem vont be tőkét a piacról, és állami tőkejuttatásban sem részesült.
"Jelenleg közel 4,5 milliárd eurós likviditási tartalékkal rendelkezik az OTP, a következő években esedékes devizalejárat összesen 1,7 milliárd euró, vagyis a nettó likviditási tartalék mintegy 2,7 milliárd euró" - hangsúlyozta Csányi. Szerinte a jelenlegi tőzsdei árfolyam nem azt mutatja, hogy a piac értékelné az OTP eredményeit. "Befektetőként én is azt mondom, hogy nem teljesít jól a részvény, de másokhoz viszonyítva elégedettek lehetünk" - emelte ki.
"A magyar bankadó jelenleg mintegy 17-szerese a nemzetközi átlagnak, például negyvenszerese a francia bankadónak. Bízom abban, hogy a jövő évi felezés után hosszabb távon ehhez a nemzetközi átlaghoz igazodik majd a magyar adóteher" - mondta Csányi. Az OTP elnöke hozzátette: a pénzügyi tranzakciós adó hatásait egyelőre nehéz megbecsülni, mivel nem tudni, pontosan milyen ügyletekre lesz kivetve. "Remélhetőleg újabb adók már nem jönnek" - tette hozzá.
Csányi Sándor összefoglalta a tavalyi kedvezményes végtörlesztés hatásait is: az OTP-nél a devizahitelek 19,9 százalékát törlesztették az adósok, ennek 65 százalékát megtakarításból, 35 százalékát pedig hitelből. A legnagyobb hazai kereskedelmi bank összesen 47 milliárd forintnyi úgynevezett kiváltó hitelt folyósított, ebből 19 milliárdot más bankok hiteleinek kiváltására, 28 milliárdot pedig saját devizahiteleik kiváltására.
"Nagy kérdés az OTP magánnyugdíjpénztár további sorsa, erről majd a tagoknak kell dönteni. A jelenlegi körülmények között úgy tűnik, hogy a cég nehezen finanszírozható" - emelte ki az elnök-vezérigazgató.
mfor.hu