4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012 augusztusában 0,8 százalékkal mérséklődött az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A kismértékű visszaesésben a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csökkenésén túl elsősorban a járműgyártás növekedési ütemének lassulása játszott szerepet. A rendelésállományban kiugróan magas növekedés regisztráltak, az új megrendelések terén viszont nagy mértékű csökkenést, olvasható a KSH tájékoztatójában.

A munkanaphatástól megtisztított index 1,4 százalékkal nőtt. A termelés az év első nyolc hónapjában 0,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 2,6 százalékkal emelkedett.

Az export éves szinten még növekszik

Az ipari export 2012 első nyolc hónapjában 0,7 százalékkal nőtt, míg augusztusban 2,7 százalékkal csökkent 2011 azonos időszakához viszonyítva. Augusztusban a feldolgozóipar exportértékesítésének majdnem felét adó két alág közül a több mint egynegyed súlyú járműgyártás kivitele 7,9 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban több mint egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene jelentősen, 15,4 százalékkal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése január–augusztusban 2,1, augusztusban 5,2 százalékkal alacsonyabb volt 2011 azonos időszakánál. A feldolgozóipar belföldi eladásai augusztusban 4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 augusztusában a feldolgozóipar termelése 1 százalékkal
mérséklődött, míg a csekély súlyú bányászaté 12,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 2,3 százalékkal csökkent.

2012 augusztusában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül hétben regisztrált a KSH termelésbővülést.

A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátásában a növekedési ütem lassulása figyelhető meg: a termelés az előző havi 9,5 százalékos emelkedés után augusztusban 2,8 százalékkal nőtt, a kivitel kedvezőtlenebb alakulása miatt. A kisebb teljesítményt az alág rendelés mutatói is tükrözik.

Folytatódott az előző hónapok csökkenési tendenciája a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása számottevően – az alágak közül a legnagyobb mértékben –, 15,3 százalékkal csökkent, főként a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet visszaesése következtében.

Ugyanakkor az alágon belül jelentős bővülést is megfigyelt a KSH: az elektronikai áramköri kártyák és számítógépek, perifériás egységek gyártásában a tavalyi kapacitás-növelő beruházásoknak köszönhetően.

A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,2 százalékkal emelkedett, elsősorban az értékesítés egyharmadát kitevő exporteladások élénkülésének eredményeként; a hazai eladások csak kismértékben nőttek. Hat havi visszaesés után jelentősen, 26,1 százalékkal bővült a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás volumene, amely nagyrészt az alacsony bázis eredménye.

A közepes súlyú gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék és a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártásában, illetve a kisebb súlyú vegyi anyag, termék és a gyógyszergyártásban 4 és 6 százalék közötti volumencsökkenést regisztrált a KSH.

Nagyott esett az új rendelések volumene

2012 augusztusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 16 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2011 azonos hónapjában. Az új exportrendelések 17,3 százalékkal, az új belföldi rendelések 7,1 százalékkal csökkentek. Ennek ellenére a korábbi megrendeléseknek köszönhetően az összes rendelésállomány 13,2 százalékkal nőtt tavaly augusztushoz képest.

2012 első nyolc hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 1,8 százalékos növekedése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,1 százalékos létszámcsökkenés mellett következett be. 2012 első nyolc hónapjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (9,8 százalék), Nyugat-Dunántúlon (3 százalék), valamint Észak-Alföldön (0,3 százalék) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 1 és 3 százalék közötti volumencsökkenést regisztrált a KSH.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!