3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetgazdasági tárca online fogadóóráján az mfor.hu kérdésére úgy nyilatkoztak: a tranzakciós illeték emelése egyelőre csak brüsszeli igény esetén jöhet szóba.

A korábbi sajtóinformációk helyesnek bizonyultak, ugyanis a szerda délután közzétett részletes államháztartási adatok szerint áprilisban mindössze 11,3 milliárd forint folyt be a büdzsébe a tranzakciós illetékből, amivel az első négy hónapban 38,8 milliárd forint bevétel keletkezett. A probléma ezzel az, hogy az eredeti, 301 milliárd forintos előirányzatot figyelembe véve időarányosan 53 százalék folyt be, ha azonban a Varga Mihály által elismert 80 milliárd forintos kieséssel módosítjuk az előirányzatot, akkor 73 százalékos időarányos teljesülést kapunk.

Bár a költségvetési kiigazító lépések harmadik pontjaként szóba került többek között ennek az adónak az emelése is, ha Brüsszel elvárja tőlünk, kérdés, hogy ezen túlmenően a kormány tervez-e egyéb lépést a teljesülés érdekében, hiszen mindenre nem biztos, hogy elegendő lesz majd a 400 milliárd forintos tartalék megmaradt 0,7 százaléknyi része.

Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára kérdésünkre úgy nyilatkozott, "az első két lépcsőben meghirdetett (egyensúlyjavító intézkedések) kormány-, illetve országgyűlési hatáskörben elfogadott zárolás és tartalékképzés Bizottság által elégtelennek minősítése esetén merülhet fel a tranzakciós illetékkel kapcsolatos döntés".

Tehát úgy tűnik, egyelőre nyugodt a kormány, és nem tervez beavatkozást a bevétel teljesülése érdekében. Mindezzel "csak annyi a gond", hogy fennáll a veszélye annak, ha túl későn lépnek, a most szükségesnél nagyobb intézkedés szükséges.

Még egyeztetnek a finomhangolásról

Varga Mihály kedden a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara 52. küldöttgyűlésén jelentette be, hogy a kormány kissé túlbecsülte az új kisadók (kisvállalati adó és tételes kisadó) körébe belépők számát, ezért elképzelhető, hogy finomhangolást végeznek majd ezen a területen. Banai Péter Benő kérdésünkre nem elárult el többet. Az államtitkár válasza szerint a módosítási lehetőségeket az érintettek bevonásával vizsgálják.

Egyelőre csak bízunk abban, hogy megszűnik az eljárás

Újságírói kérdésre a helyettes államtitkár kifejtette, hogy visszajelzés Brüsszeltől a túlzottdeficit-eljárással és a pótlólagos intézkedésekkel kapcsolatban még nem érkezett, a kormány az előrejelzéseknek megfelelő mértékű kiigazításról döntött. "A Bizottság tavaszi előrejelzése 3 százalékos hiányt jelzett előre az idei évre. A kormány erre tekintettel hozott egyenlegjavító intézkedéseket összesen a GDP 0,3 százalékának megfelelő mértékben. Amennyiben a Bizottság megalapozottnak tartja ezeket az intézkedéseket, akkor minden bizonnyal 3 százalék alatti hiányt fog előre jelezni a Pénzügyminiszterek Tanácsa számára készülő javaslatában. 2014-re a GDP 0,6 százalékát kitevő egyenlegjavításról született döntés".

Hozzátette: "véleményem szerint - a megelőző évek költségvetéspolitikai sikereit is figyelembe véve – reális esély van arra, hogy a Bizottság idén nyáron megszüntesse hazánk ellen a túlzott deficit eljárást. A legutóbbi kedvező GDP-adat közvetetten járulhat hozzá a pozitív döntéshez, mivel alátámasztja a kormány makrogazdasági, költségvetési előrejelzéseit".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!