A korábbi sajtóinformációk helyesnek bizonyultak, ugyanis a szerda délután közzétett részletes államháztartási adatok szerint áprilisban mindössze 11,3 milliárd forint folyt be a büdzsébe a tranzakciós illetékből, amivel az első négy hónapban 38,8 milliárd forint bevétel keletkezett. A probléma ezzel az, hogy az eredeti, 301 milliárd forintos előirányzatot figyelembe véve időarányosan 53 százalék folyt be, ha azonban a Varga Mihály által elismert 80 milliárd forintos kieséssel módosítjuk az előirányzatot, akkor 73 százalékos időarányos teljesülést kapunk.
Bár a költségvetési kiigazító lépések harmadik pontjaként szóba került többek között ennek az adónak az emelése is, ha Brüsszel elvárja tőlünk, kérdés, hogy ezen túlmenően a kormány tervez-e egyéb lépést a teljesülés érdekében, hiszen mindenre nem biztos, hogy elegendő lesz majd a 400 milliárd forintos tartalék megmaradt 0,7 százaléknyi része.
Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára kérdésünkre úgy nyilatkozott, "az első két lépcsőben meghirdetett (egyensúlyjavító intézkedések) kormány-, illetve országgyűlési hatáskörben elfogadott zárolás és tartalékképzés Bizottság által elégtelennek minősítése esetén merülhet fel a tranzakciós illetékkel kapcsolatos döntés".
Tehát úgy tűnik, egyelőre nyugodt a kormány, és nem tervez beavatkozást a bevétel teljesülése érdekében. Mindezzel "csak annyi a gond", hogy fennáll a veszélye annak, ha túl későn lépnek, a most szükségesnél nagyobb intézkedés szükséges.
Még egyeztetnek a finomhangolásról
Varga Mihály kedden a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara 52. küldöttgyűlésén jelentette be, hogy a kormány kissé túlbecsülte az új kisadók (kisvállalati adó és tételes kisadó) körébe belépők számát, ezért elképzelhető, hogy finomhangolást végeznek majd ezen a területen. Banai Péter Benő kérdésünkre nem elárult el többet. Az államtitkár válasza szerint a módosítási lehetőségeket az érintettek bevonásával vizsgálják.
Egyelőre csak bízunk abban, hogy megszűnik az eljárás
Újságírói kérdésre a helyettes államtitkár kifejtette, hogy visszajelzés Brüsszeltől a túlzottdeficit-eljárással és a pótlólagos intézkedésekkel kapcsolatban még nem érkezett, a kormány az előrejelzéseknek megfelelő mértékű kiigazításról döntött. "A Bizottság tavaszi előrejelzése 3 százalékos hiányt jelzett előre az idei évre. A kormány erre tekintettel hozott egyenlegjavító intézkedéseket összesen a GDP 0,3 százalékának megfelelő mértékben. Amennyiben a Bizottság megalapozottnak tartja ezeket az intézkedéseket, akkor minden bizonnyal 3 százalék alatti hiányt fog előre jelezni a Pénzügyminiszterek Tanácsa számára készülő javaslatában. 2014-re a GDP 0,6 százalékát kitevő egyenlegjavításról született döntés".
Hozzátette: "véleményem szerint - a megelőző évek költségvetéspolitikai sikereit is figyelembe véve – reális esély van arra, hogy a Bizottság idén nyáron megszüntesse hazánk ellen a túlzott deficit eljárást. A legutóbbi kedvező GDP-adat közvetetten járulhat hozzá a pozitív döntéshez, mivel alátámasztja a kormány makrogazdasági, költségvetési előrejelzéseit".
mfor.hu