3p

Miközben lassan jobban fél a piac a márciusban pozíciójába kerülő új MNB-elnök esetleges unortodox lépéseitől, mint a tűztől, addig a nemzeti bank 2012 decemberében is nem konvencionális lépést eszközölt.

December 20-án az év végére jellemző swappiaci folyamatok okozta eurólikviditás ellensúlyozása érdekében a Magyar Nemzeti Bank új, kéthetes futamidejű euró-forint swap-tendert írt ki a belföldi hitelintézetek számára, amely során a hitelintézetek 400 millió euróhoz jutottak két hétre. Ez a lépés, bár nem az első volt a magyar jegybank történetében (mint ismert, a végtörlesztésnél devizaforrásokat biztosított az MNB az arra rászoruló kereskedelmi bankok számára) egyértelműen unortodox intézkedés. A nemzeti jegybankok nem konvencionális lépései közül az ilyen típusú likviditást növelő eszközöket akkor szokták bevetni, ha kereskedelmi bankok forrásainak, vagy eszközeinek valamely piaca vészesen kiszárad, így a bankok számára a refinanszírozás nehézzé, vagy esetleg lehetetlenné válik. A 2008-as őszi válság idején számtalan hasonló lépésnek lehettünk a tanúi, amely nemcsak a jegybankok és a kereskedelmi bankok közötti viszonyban, de jegybankok között is működött (legutóbbi ilyen nagy lépésre 2010 tavaszán, a görög válság eszkalálódása idején volt példa, amikor a Fed, az EKB és a brit, a kanadai és a svájci jegybank kötelezte el magát a dollárlikviditás növelése mellett.)

Ugyanakkor az is igaz, hogy ezek a típusú, vagyis likviditást növelő unortodox lépések a legkisebb kockázatot jelentik, hiszen egyrészt viszonylag gyorsan lejárnak (lásd a mostani 2 hetes tender, szemben például egy 5, vagy 10 éves állampapírral), így kevésbé torzítják a piaci folyamatokat, másrészt viszonylag gyakoriak, így relatíve jelentős tapasztalattal rendelkeznek a jegybankok (és a piaci szereplők) az esetleges következményekről.

A Magyar Nemzeti Banki kedd reggel közzétett előzetes statisztikai mérlegéből egyébként kiderül, hogy az év végén a 33,91 milliárd eurót kitevő jegybanki tartalék december havi stagnálásában két ellentétes folyamat játszott közre. Egyrészt az IMF felé az MNB-nek december 21-én 54 milliárd forintnyi, másrészt a kormánynak december 28-én 87 milliárdnyi IMF-törlesztést kellett teljesíteni, ami a tartalékok csökkenésével járt. Másrészt azonban az Európai Uniótól beérkező támogatások a nemzetközi tartalékok növekedését okozták.

A fenti törlesztésnek köszönhetően a kormánynak a jegybanknál vezetett számláján hó végére 1377,9 milliárd forint maradt, ami a havi 248,8 milliárdos tranzakcióból eredő csökkenés következménye. A visszaesés mértéke viszonylag meglepő, hiszen decemberben érkezik be a vállalati nyereségadó jelentős része és az Államadósság Kezelő Központ is - most már írhatjuk így - szokás szerint több magyar állampapírt adott el a tervezettnél.

Több készpénzt tartottunk magunknál decemberben

Decemberben a bankrendszer forintlikviditása egyébként enyhén csökkent, amely egyrészt a kéthetes MNB-kötvény teljes átlagállományának csökkenésében, másrészt a hitelintézetek átlagos egynapos betétállományának ennél kisebb mértékű növekedésében tükröződött. (Az előbbi az az instrumentum, amelyet a sajtóinformációk szerint az új vezetés ki szeretne tessékelni a bankokból a gazdaságba, ezért nem fizetne rá kamatot.)

Az MNB-kötvény esetében a külföldiek tulajdonában lévő állományok jelentősen, míg a belföldieknél lévő átlagállományok enyhébb mértékben csökkentek. A forgalomban lévő készpénz átlagállománya a karácsonyi vásárlások miatt szokás szerint jelentősen nőtt az előző hónaphoz képest.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!