Novemberben 3,4 százalékponttal nőtt az index értéke, elérte az 54,9-et.
A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülése, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
A közlemény szerint megállt a feldolgozóipar májusban és júniusban tapasztalt enyhe csökkenése, július óta folyamatosan bővült a feldolgozóipar, és ennek üteme október után még jobban felpörgött.
A szezonálisan kiigazított index a múlt év tizenegy hónapjából tízszer jelzett növekedést, a két, korábban csökkenő hónap a szezonális kiigazítások következtében megváltozott – a májusi érték immár 50,1, a júniusi azonban 50,0 pontról 49,9 pontra csökkent.
Az MLBKT szerint december általában kedvező hónap volt a korábbi években, csak 1995-ben, 1998-ban, 2008-ban és 2009-ben volt 50,0 pont alatt az index értéke.
Decemberben kettő kivétellel a részindexek pozitív tartományban tartózkodtak, de az indexértékek többsége csökkent novemberhez képest, csak a beszerzési árak, a vásárolt készletek és a késztermékkészletek indexei mutattak növekedést. Az októberi és novemberi emelkedés után ezúttal 4,6 százalékponttal lett alacsonyabb az új megrendelések indexe, értéke 57,8 lett, ezzel már tizenkettedik hónapja mutatja a rendelésállomány növekedését.
A beszerzési mennyiség indexe 54,2 lett, 2,4 százalékponttal alacsonyabb a novemberinél. A termelési mennyiség index 55,0 volt, 1,5 százalékponttal alacsonyabb az előző hónaphoz viszonyítva. A beszerzési árak indexe enyhén emelkedett, 67,2 pontra, ami továbbra is az árak dinamikusabb emelkedésére utal. A szállítási átfutási idő indexe (44,0) némileg romlott, értéke 0,2 százalékponttal alacsonyabb a novemberinél, ez azt mutatja, hogy csekély mértékben ugyan, de gyorsabban nőtt az átfutási idő.
Decemberben a korábbi növekedés, majd a szeptember-novemberi csökkenés után immár emelkedett a vásárolt készletek mennyisége. A késztermékkészletek azonban újból alacsonyabbak lettek az elmúlt hónapban. A vásárolt készletek szintje (51,9) decemberben az előző havinál 5,2 százalékponttal magasabb. A késztermékkészletek indexe (49,2) 2,1 százalékponttal lett nagyobb, ez a készletmennyiség lassabb csökkenésére utal.
A külpiaci mutatók novemberhez hasonlóan alakultak. Az importindex (53,0) 3,7 százalékponttal lett alacsonyabb, de továbbra is növekedést jelez. Az elmúlt hónapban visszaeső exportindex értéke (52,8) ezúttal tovább csökkent, és 4,6 százalékponttal lett kisebb, de továbbra is az export növekedésére utal.
A foglalkoztatási index (54,4) kilenc hónap folyamatos bővülés után a foglalkoztatotti létszám csökkenését jelezte szeptemberben a feldolgozóiparban, de októberben megfordult az irány. Decemberben a múlt havihoz képest 1,9 százalékponttal alacsonyabb lett az értéke, de harmadik hónapja újból a foglalkoztatottság bővülésére utal.
MTI