4p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb, szezonálisan és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a tavalyi év utolsó hónapjában megtört a hazai lakossági fogyasztás trendszerű csökkenése.

A KSH hétfő reggel közölt adatai szerint egymást követő hat csökkenő hónap után, ha nem is kirobbanó értékben, de azért nőtt decemberben a kiskereskedelem volumene. Igaz, 2011 decemberéhez képest az elmaradás még így is 2,1 százalékos a novemberi 4,1 után.

Pedig a lakossági fogyasztással összefüggésbe hozható korábban közölt adatok előzetesen sok jóval nem kecsegtettek. A decemberi inflációs adatok alapján például arra lehetett következtetni, hogy a gyenge kereslet miatt a kiskereskedőknek csökkenteni kellett az áraikat, hiszen például a decemberben rendszerint emelkedő árú tartós fogyasztási cikkek az előző évhez képest 1,2 százalékkal estek vissza, annak ellenére, hogy az áfakulcsuk 27 százalékra nőtt 25-ről.

Szintén nem generálhatott túl nagy optimizmust a decemberi kiskereskedelmi adatokkal kapcsolatban a költségvetés januári alakulása, hiszen az áfabevételek jelentős mértékben elmaradtak a 2012-esnél. Ezt egyrészt az áfa-visszaigénylési szabályok megváltozásra, másrészt a 2011. decemberi erős kiskereskedelmi adatokra vezette vissza az Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az NGM szerint ugyanis 2011 decemberében a 2012 január elejétől emelkedő áfakulcs miatt sokan előrehozták vásárlásukat. Ennek, vagyis a magas bázisnak a tükrében kifejezetten jónak mondható a most decemberben éves szinten mért 2,1 százalékos visszaesés. Az elemzők egyébként 3,7 százalékos zsugorodással számoltak. A vártnál jobb kiskereskedelem adat nagyon kis mértékű pozitív változást okozhat a negyedik negyedéves GDP-adatban is, amely az előzetes közlés szerint 2,8 százalékos kiigazított zsugorodást mutat.


2012 negyedik negyedévében így a kiskereskedelem visszaesése a megelőző évhez képest 3,2, míg éves szinten 1,9 százalékot tett ki.

Kevesebb üzemanyag és élelmiszer fogyott

A kiskereskedelem két főcsoportja közül  novemberhez képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése 0,6, az üzemanyag-kiskereskedelemé pedig 0,5 százalékkal csökkent, ugyanakkor a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 0,9 százalékkal nőtt, ami végülis -mint láttuk - hó per hó alapon pozitív tartományba tudta húzni a decemberi statisztikát. Az élelmiszerek esetében éves összevetésben a KSH decemberben 2,7, a nem-élelmiszereknél 2,3 százalékos visszaesést mért, amivel a 2012-es teljes teljesítmény előbbi esetében 0,7, utóbbinál 3 százalékos zsugorodást eredményezett.

Decemberben egyébként az előző év utolsó hónapjához képest a használtcikk- (+11,0 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- (+5,2), az illatszer- (+5,2), a textil-, ruházati és lábbeli- (+2,2), továbbá az iparcikk jellegű vegyes üzleteknél (+1,7) mért bővülést a statisztikai hivatal. Velük szemben a bútor-, és műszakicikk (-12,0 százalék), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk (-2,2), valamint üzemanyagtöltő állomások forgalma (-1,4) esett vissza.  

NGM: Európai szinten jók vagyunk

Az NGM az adatközlést követően kiadott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az Unió 13 országában mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom decemberben, míg 9 országban növekedést regisztráltak. Az eurózónában a hazai adatokat messze meghaladó, 3,4 százalékos volt a visszaesés mértéke, míg az EU 27 átlagára vetítve 2 százalékos csökkenés volt megfigyelhető. Hazánknál rosszabb teljesítményt nyújtott régiónkból Szlovénia (-7,5 százalék), Bulgária (-5,5), Szlovákia (-4,0), valamint Románia (-3,3) is. Egyedül Lengyelország adata haladta meg a hazai értéket, de még itt is visszaesés figyelhető meg (-0,7) az előző év azonos időszakához képest.

A minisztérium szerint a negatív kiskereskedelmi statisztikákat továbbra is elsősorban a külpiaci események, valamint a hazai magas eladósodottság leépítése és a lakosság óvatossága magyarázza. A GKI fogyasztói bizalmi indexe ugyanakkor 2012 novemberétől folyamatosan javul, 2013 januárjában pedig másfél éves csúcspontjára ugrott a fogyasztói bizalom, amely némi optimizmusra adhat okot a jövőt illetően.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!