A KSH hétfő reggel közölt adatai szerint egymást követő hat csökkenő hónap után, ha nem is kirobbanó értékben, de azért nőtt decemberben a kiskereskedelem volumene. Igaz, 2011 decemberéhez képest az elmaradás még így is 2,1 százalékos a novemberi 4,1 után.
Pedig a lakossági fogyasztással összefüggésbe hozható korábban közölt adatok előzetesen sok jóval nem kecsegtettek. A decemberi inflációs adatok alapján például arra lehetett következtetni, hogy a gyenge kereslet miatt a kiskereskedőknek csökkenteni kellett az áraikat, hiszen például a decemberben rendszerint emelkedő árú tartós fogyasztási cikkek az előző évhez képest 1,2 százalékkal estek vissza, annak ellenére, hogy az áfakulcsuk 27 százalékra nőtt 25-ről.
Szintén nem generálhatott túl nagy optimizmust a decemberi kiskereskedelmi adatokkal kapcsolatban a költségvetés januári alakulása, hiszen az áfabevételek jelentős mértékben elmaradtak a 2012-esnél. Ezt egyrészt az áfa-visszaigénylési szabályok megváltozásra, másrészt a 2011. decemberi erős kiskereskedelmi adatokra vezette vissza az Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az NGM szerint ugyanis 2011 decemberében a 2012 január elejétől emelkedő áfakulcs miatt sokan előrehozták vásárlásukat. Ennek, vagyis a magas bázisnak a tükrében kifejezetten jónak mondható a most decemberben éves szinten mért 2,1 százalékos visszaesés. Az elemzők egyébként 3,7 százalékos zsugorodással számoltak. A vártnál jobb kiskereskedelem adat nagyon kis mértékű pozitív változást okozhat a negyedik negyedéves GDP-adatban is, amely az előzetes közlés szerint 2,8 százalékos kiigazított zsugorodást mutat.
2012 negyedik negyedévében így a kiskereskedelem visszaesése a megelőző évhez képest 3,2, míg éves szinten 1,9 százalékot tett ki.
Kevesebb üzemanyag és élelmiszer fogyott
A kiskereskedelem két főcsoportja közül novemberhez képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése 0,6, az üzemanyag-kiskereskedelemé pedig 0,5 százalékkal csökkent, ugyanakkor a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 0,9 százalékkal nőtt, ami végülis -mint láttuk - hó per hó alapon pozitív tartományba tudta húzni a decemberi statisztikát. Az élelmiszerek esetében éves összevetésben a KSH decemberben 2,7, a nem-élelmiszereknél 2,3 százalékos visszaesést mért, amivel a 2012-es teljes teljesítmény előbbi esetében 0,7, utóbbinál 3 százalékos zsugorodást eredményezett.
Decemberben egyébként az előző év utolsó hónapjához képest a használtcikk- (+11,0 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- (+5,2), az illatszer- (+5,2), a textil-, ruházati és lábbeli- (+2,2), továbbá az iparcikk jellegű vegyes üzleteknél (+1,7) mért bővülést a statisztikai hivatal. Velük szemben a bútor-, és műszakicikk (-12,0 százalék), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk (-2,2), valamint üzemanyagtöltő állomások forgalma (-1,4) esett vissza.
NGM: Európai szinten jók vagyunk
Az NGM az adatközlést követően kiadott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az Unió 13 országában mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom decemberben, míg 9 országban növekedést regisztráltak. Az eurózónában a hazai adatokat messze meghaladó, 3,4 százalékos volt a visszaesés mértéke, míg az EU 27 átlagára vetítve 2 százalékos csökkenés volt megfigyelhető. Hazánknál rosszabb teljesítményt nyújtott régiónkból Szlovénia (-7,5 százalék), Bulgária (-5,5), Szlovákia (-4,0), valamint Románia (-3,3) is. Egyedül Lengyelország adata haladta meg a hazai értéket, de még itt is visszaesés figyelhető meg (-0,7) az előző év azonos időszakához képest.
A minisztérium szerint a negatív kiskereskedelmi statisztikákat továbbra is elsősorban a külpiaci események, valamint a hazai magas eladósodottság leépítése és a lakosság óvatossága magyarázza. A GKI fogyasztói bizalmi indexe ugyanakkor 2012 novemberétől folyamatosan javul, 2013 januárjában pedig másfél éves csúcspontjára ugrott a fogyasztói bizalom, amely némi optimizmusra adhat okot a jövőt illetően.
szp
mfor.hu