A szerdán ismertetett adatok alapján a munkanélküliség aránya 7,7 százalékról az év végéig 7,0 százalékra mérséklődik - jósolta a Rainer Brüderle (FDP) gazdasági miniszter, aki szenzációsnak nevezte, hogy nagyobb növekedésre van kilátás.
"Mi hétmérföldes léptekkel haladunk az élen, miközben mások tipegve követnek minket" - fogalmazott Brüderle.
Figyelemre méltónak nevezte, hogy jelentős mértékben emelkedett a tb-járulékfizetéssel együtt járó munkahelyek száma, és folyamatosan csökken a rövidített munkaidőben foglalkoztatottak aránya. Éves átlagban 3 millió alatt, 2,94 millió lesz az állástalanok száma.
Brüderle jelentése szerint a fellendülés az állampolgárok pénztárcáján is éreztetni fogja a hatását. Idén a reáljövedelmek 3,4 százalékos emelkedése és ezzel párhuzamosan a belföldi fogyasztás bővülése várható. Egyes szakértők figyelmeztetésével ellentétben a kormány nem tart az infláció erősödésétől: Brüderle szerint a drágulás mértéke éves átlagban 1,8 százalék körül alakul majd. Az alkalmat kihasználva a liberális párt minisztere ismét adócsökkentést sürgetett, ám ez a kérdés továbbra is megosztja a koalíciós pártokat. Főként a nagyobbik uniópárt (CDU) ellenzi az elhamarkodott "osztogatást".
A miniszteri jelentés szerint a német államháztartás hiánya idén a GDP 2,5 százalékára fog rúgni, vagyis Berlin ezzel ismét teljesíti a maastrichti kritériumot. Tavaly 3,5 százalékos volt a GDP-arányos hiány.
A berlini ellenzék a jelentést kommentálva sietett leszögezni, hogy a fellendülés távolról sem a jelenlegi koalíció érdeme. "Brüderle úr semmit nem tett (a sikerért), csupán kivárt, és most learatja az előző CDU/CSU-SPD kormány munkájának a gyümölcseit. A nagykoalíció annak idején határozott lépéseket tett a válság kivédése érdekében. Brüderle részéről semmilyen új ötlet nem hangzott el" - jelentette ki az ARD televízióban Garrelt Duin, a szociáldemokrata alsóházi frakció gazdaságpolitikai szakértője.
Christine Schäfer, a Zöldek frakciójának illetékes szóvivője az ARD-ben ostobaságnak nevezte, hogy bárki is a kormányhoz kapcsolja a fellendülést. A konjunktúra felívelése minden esetben a vállalatok és az általuk foglalkoztatott emberek érdeme - hangoztatta az ellenzéki szakértő.
MTI